Čo je to cukrovka 1 typu?

Cukrovka 1. typu alebo diabetes 1. typu, niekedy nazývaná aj detská cukrovka je typ cukrovky, pri ktorej je liečba závislá na inzulíne a väčšinou je diagnostikovaná v mladom veku.

Diabetes 1. typu je autoimúnne ochorenie, pri ktorom pankreas produkuje málo inzulínu alebo dokonca žiadny inzulín. Inzulín sa správa ako “kľúč” ktorý odomkne bunky, aby umožnil glukóze do nich vstupiť.

To znamená, že pokiaľ pankreas neprodukuje inzulín tak sa glukóza nemá ako dostať do buniek a zostáva v krvi.

Je veľmi dôležité pochopiť, že cukrovka 1 typu sa považuje za autoimunitné ochorenie, pretože bunky produkujúce inzulín v pankrease sú napadnuté a “omylom” postupne zničené imunitným systémom počas priebehu choroby, čo vedie k malej alebo žiadnej produkcii inzulínu.

Preto pacienti s cukrovkou 1. typu potrebujú inzulínovú terapiu na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi.

 

Ako sa cukrovka 1. typu diagnostikuje?

Diagnóza cukrovky 1. typu môže vyžadovať jeden alebo dva krvné testy. Jeden test, ktorý sa používa na diagnostikovanie tohto typu diabetu, je test na hladinu cukru v krvi nalačno.

Pri tomto teste sa získa vzorka krvi po pôste cez noc, pričom sa nesmie piť ani jesť minimálne 8 hodín s výnimkou vody. Tento test sa však musí vykonať niekoľkokrát, aby sa zistilo, či má človek cukrovku.

V niektorých prípadoch môže osoba podstúpiť ešte orálny test glukózovej tolerancie, pri ktorom treba vypiť glukózový roztok a následne po uplynutí 2 hodín prebehne ďalší test hladiny glukózy v krvi nalačno, čím sa vznik cukrovky skutočne potvrdí.

Ďalším testom je náhodný test krvného cukru a tak ako to názov naznačuje, tento test sa vykoná náhodne v neurčenom čase. Ak sa u Vás prejavia príznaky cukrovky 1. typu a pri teste sa potvrdí vysoká hladina cukru v krvi, môže to naznačovať vznik ochorenia.

Ďalším testom je test A1C alebo test glykovaného hemoglobínu. Pri tomto teste sa testuje hladina cukru v krvi za posledné 2 až 3 mesiace (v niektorých prípadoch je doba ešte väčšia). Tento test meria percento cukru pripojeného k hemoglobínu.

Čím je percento vyššie, tým väčšia je pravdepodobnosť ochorenia. Ak sa zistí, že tento test je neúčinný, Váš lekár navrhne autoprotilátkový test, ktorý vyhľadáva protilátky, ktoré napadajú bunky pankreasu. Tento test môže tiež pomôcť rozlíšiť, či máte cukrovku 1. typu alebo cukrovku 2. typu.

 

Príčiny cukrovky 1. typu

 

Genetické príčiny

Vedci zistili, že existuje niekoľko rôznych génov, ktoré rôznym spôsobom prispievajú k vzniku cukrovky 1. typu. Gény môžu byť buď dominantné, recesívne alebo niečo medzi tým.

U niektorých ľudí nemôže cukrovka 1. typu dokonca ani vzniknúť, pretože nemajú gény spojené s touto chorobou. Vedci tiež zistili, že sa tieto gény objavujú u ľudí s určitými typmi komplexov HLA (ľudský leukocytový antigén), ktoré sú spojené s cukrovkou 1. typu.

Tieto komplexy môžu viesť k autoimunitným poruchám, ako je reumatická artritída, juvenilná reumatoidná artritída a ankylozujúca spondylitída.

 

Vplyv životného prostredia

Vznik cukrovky 1. typu je tiež ovplyvnený určitými environmentálnymi faktormi. V prípade, že sa do tela dostane vírus, imunitný systém začne produkovať protilátky, ktoré pomáhajú v boji proti vírusovej infekcii. Tieto protilátky sú produkované T-bunkami.

Ak má však vírus rovnaký antigén ako beta bunky (bunky zodpovedné za produkciu inzulínu), tak sa môže stať, že T-bunky začnú napádať taktiež beta bunky a teda dochádza postupne k ich trvalému poškodeniu. Akonáhle sú beta bunky zničené, vaše telo nebude schopné produkovať dostatok inzulínu.

 

Príznaky cukrovky 1. typu

 

 • Vysoká hladina cukru v krvi počas testovania
 • Časté močenie
 • Neobvyklý smäd
 • Extrémny hlad a strata hmotnosti
 • Nejasné videnie
 • Extrémna slabosť a únava
 • Nevoľnosť a zvracanie
 • Častá zmena nálady
 • Zlá nálada

 

Liečba cukrovky typu 1

Na účinné liečenie je potrebné:

 • Pravidelne si kontrolujte hladinu glukózy v krvi.
 • Zaobstarajte si inzulínové injekcie alebo používajte inzulínovú pumpu
 • Jedzte zdravú, vyváženú stravu a venujte veľkú pozornosť množstvu škrobu a cukru v jedle
 • Majte aktívny pohyb, aby ste sa vyhli niektorým z dlhodobých zdravotných problémov, ktoré môžu spôsobiť cukrovku ako aj ochorenie srdca a iné zdravotné problémy.

Cukrovka 1. typu môže byť ťažké ochorenie pre dieťa aj pre rodičov. Pre ľudí s týmto ochorením sú psychologické, fyzické a emocionálne problémy bohužiaľ bežnou súčasťou života. Dúfajme, že ste sa teraz dozvedeli všetko, čo potrebujete vedieť o tomto type cukrovky.

Ak na sebe spozorujete akýkoľvek z vyššie uvedených príznakov, navštívte lekára aby vám mohol vykonať testy hladiny glukózy v krvi a odhaliť tak vznik cukrovky alebo predcukrovky. V prípade, že navštívite lekára dostatočne včas, môžete sa vyhnúť akýmkoľvek budúcim komplikáciám.

© 2018 diasamaritan.com