5 príznakov vysokej hladiny cukru v krvi

Vysoká hladina cukru, alebo odborne nazývaná hyperglkykémia, je hlavným príznakom diabetes mellitus. Aj napriek tomu, že sa dnes radí k civilizačným...

Vysoká hladina cukru, alebo odborne nazývaná hyperglkykémia, je hlavným príznakom diabetes mellitus. Aj napriek tomu, že sa dnes radí k civilizačným ochoreniam, stále má o ňom málo ľudí dostatočné informácie. Hyperglykémia však nemusí byť len príznakom tohto ochorenia. Prechodné zvýšenie cukru v krvi sa môže vyskytnúť aj v niektorých oných situáciách v našom živote, napríklad pri zvýšenej stresovej záťaži, pri infarkte myokardu, cievnej mozgovej príhode, alebo pri určitých operačných zákrokoch.

Normálna hodnota cukru v krvi je do 5,6 mmol/l. Za zvýšené hodnoty považujeme už nad 5,6 mmol/l, o hyperglykémii hovoríme ak je hladina glukózy nad 11mmol/l a nebezpečnými sa stávajú nad 15- 20 mmol/l. Avšak nie všetci bežní ľudia majú možnosť odmerať si obsah glukózy v krvi. Preto tento stav môže pretrvávať aj dlhší čas. Naše telo nás však v jemu neprirodzených situáciách varuje. A nie je to inak ani pri hyperglykémii. Aké sú pociťovateľné varovné signály, okrem tohto hlavného ukazovateľa?

 

1. Intenzívny smäd

Ten je spojený pre hyperglykémiu príznačný, nakoľko glukóza pohlcuje vodu. V momente, keď sa hladina cukru v krvi zvýši, množstvo vody sa zníži. Tento jav vedie k neustálemu smädu.

 

2. Časté močenie

Pri hyperglykémii sa obmedzujú mnohé funkcie v organizme a poškodzujú orgány. Jednou takouto komplikáciou je poškodenie kapilár glomerulov obličiek.

 

3. Problémy so sústredením, únava

Pre správne fungovanie mozgu, mu telo potrebuje dodávať energiu. Tú však nedokáže dostatočne vyvíjať, ak dôjde k zvýšeniu hladiny cukru v krvi.  Ak nie je v tele dostatok inzulínu, mozgu začína chýbať základný zdroj výživy.

 

4. Zápach po acetóne z úst

Telo sa snaží vyhľadávať zdroj energie, ktorým by nahradilo chýbajúci inzulín. Začína oxidovať tuky a zvýši sa množstvo ketolínu v krvi. Takto vzniká nepríjemný acetónový zápach.

 

5. Problémy so zrakom alebo necitlivosť končatín

Ako sme už uviedli, pri hyperglykémii dochádza k obmedzeniu funkcií a poškodeniu orgánov. Zvýšená hladina cukru v krvi tiež poškodzuje mikroskopické cievy sietnice a tým dochádza k rozmazanému videniu a zhoršeniu zraku. Hyperglykémia však môže viesť aj k poškodeniu senzorických nervov v tele, čo sa môže prejaviť necitlivosťou končatín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© 2018 diasamaritan.com