Alternatívna liečba cukrovky

Rokmi sa u ľudí osvedčili niektoré alternatívne spôsoby liečenia cukrovky, ktoré pozostávajú zo špeciálnych diét, potravín, byliniek, cvikov a ďalších metód...

Nižšie si rozoberieme niektoré z týchto liečebných metód na liečbu cukrovky a vysokej hladiny cukru v krvi.

Rokmi sa u ľudí osvedčili niektoré alternatívne spôsoby liečenia cukrovky, ktoré pozostávajú zo špeciálnych diét, potravín, byliniek, cvikov a ďalších metód, ktoré majú priaznivý efekt na liečbu cukrovky a vysokú glykémiu.

Existuje veľa druhov liekov, ktoré zvyknú ľudia s cukrovkou užívať celé roky. S istotou sa však dá povedať, že iba samotné lieky nestačia na účinnú kontrolu hladiny cukru v krvi a liečbu cukrovky.

Práve z tohto dôvodu existuje prírodná medicína a liečebné postupy, ktoré často dokážu pomôcť minimálne rovnako ako lieky a tým, že pri týchto alternatívnych liečebných metódach ľudia nepociťujú žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky, tak čoraz viac ľudí si tieto liečebné postupy obľúbili.

Pri cukrovke býva zvykom, že ľudia musia riešiť zvýšenú hladinu cukru v krvi a často aj zvýšenú hladinu inzulínu, ktorá organizmu taktiež neprospieva a patrí medzi častý príznak inzulínovej rezistencie.

Pokiaľ nie sú tieto abnormality liečené včas, môžu vyústiť v celý rad zdravotných problémov a vážne poškodiť orgány.

V niektorých prípadoch môže cukrovka spôsobiť smrť, pokiaľ sa liečba dlhodobo zanedbáva a preto je veľmi dôležité, aby ste mali vašu hladinu cukru v krvi pod kontrolou.

Ešte pred tým, než vám lekár diagnostikuje cukrovku, tak sa u vás môžu prejaviť príznaky tohto ochorenia, ako napríklad:

 • bolesť hlavy
 • únava
 • neustály smäd
 • zvýšený pocit hladu
 • rozmazané videnie
 • časté močenie
 • strata hmotnosti

INFO:

Toto sú iba niektoré z príznakov, ktoré sa pri cukrovke môžu prejaviť. Viac informácií o vplyve cukrovky na vaše zdravie si môžete prečítať v článku o príznakoch cukrovky.

Čínska Medicína a Akupunktúra

Existuje veľa druhov tradičnej čínskej medicíny, ktorá už pomohla mnohým ľuďom pri liečbe cukrovky a jej príznakoch. Možno sa teraz ale zamýšľate, ako sa čínska medicína odlišuje od tej, na ktorú sme všetci zvyknutí.

Čínska medicína je po dlhú dobu používaná čínskou kultúrou na liečbu rôznych ochorení vrátane cukrovky a patrí medzi staré liečebné metódy.

Jedná sa o prírodnú čínsku medicínu, ktorú ľudia používajú na zníženie vysokej hladiny krvného cukru a skladá sa z celého komplexu liečebných prvkov, ktoré môžu byť vo forme čínskych byliniek, akupunktúry, diétnej terapie, cvičenia Tai Chi pre telo a myseľ alebo čínskych masáží Tui Na.

Akupunktúra

Jednou z najznámejších čínskych liečebných metód používaných na zmiernenie príznakov cukrovky je práve akupunktúra, ktorú uznala aj svetová zdravotnícka organizácia za efektívny spôsob liečby cukrovky a ďalších zdravotných problémov.

Akupunktúra je súčasťou čínskych liečebných metód, ktorá sa rokmi vyvinula v jedinečnú formu čínskej medicíny. Je dokázané, že akupunktúra priaznivo vplýva na pankreas a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Navyše neexistujú záznamy, ktoré by potvrdili vedľajšie nežiadúce účinky akupunktúry pri klinických testoch.

Niektoré štúdie taktiež potvrdili priaznivé účinky akupunktúry proti bolesti nervov, ktorú často pociťujú ľudia s diabetickou neuropatiou.

Bylinky Tradičnej Čínskej Medicíny

Bylinky tradičnej čínskej medicíny sa používajú na liečbu cukrovky už dlhé stáročia. V dnešnej dobe je možné dostať mnohé lieky na liečbu cukrovky, ktoré vám pomôžu zlepšiť využitie sacharidov a znížiť vysokú glykémiu.

Vyrobiť však liek, ktorý by nemal žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky je pre výrobcov stále neuskutočniteľné.

Do popredia sa preto dostávajú rôzne alternatívne spôsoby liečby, ktoré sú pri liečbe cukrovky efektívne a zároveň nemajú pre človeka nežiadúce účinky.

Jedným z týchto spôsobov sú práve čínske bylinky, na ktoré sú robené mnohé štúdie potvrdzujúce ich pozitívny účinok pri liečbe cukrovky.

Keďže sa čínske bylinky používajú pri liečbe cukrovky už dlhé stáročia, existuje mnoho záznamov, ktoré ich potvrdzujú za klinicky efektívne.

Aké sú teda benefity čínskych byliniek v súvislosti s cukrovkou?

V čínskej terminológii patrí cukrovka do kategórie Xiao-Ke, do ktorej spadajú ochorenia s typickými príznakmi častého pitia a močenia.

Podľa čínskej medicíny je možné príznaky akéhokoľvek ochorenia definovať na základe 8 diagnostických princípov:

 • yin
 • yang
 • vnútorný typ ochorenia (orgány, kostná dreň, krv)
 • vonkajší typ ochorenia (koža , svaly a meridiány)
 • nedostatok (xu)
 • prebytok (shi)
 • chlad
 • teplo

 

Všeobecne sa za zdravý organizmus považuje taký, ktorého yin (chlad) a yang (teplo) sú v rovnováhe. Akákoľvek nerovnováha medzi týmito energiami naznačuje, že telo nie je zdravé.

Treba zdôrazniť, že yin a yang sú koreňové kategórie ostatných princípov diagnostiky.

To znamená, že do yin patria:

 • vonkajší typ ochorenia (koža, svaly a meridiány)
 • nedostatok (xu) - nedostatok prirodzenej obranyschopnosti organizmu bojovať proti danému ochoreniu
 • chlad - súvisí s ochoreniami ako napríklad horúčka, bolesti hlavy, studené končatiny, bledá pleť ai. (príznaky môžu vzniknúť taktiež pri nedostatku yang)

Do Yang patria:

 • vnútorný typ ochorenia (orgány, kostná dreň, krv)
 • prebytok (shi) - ochorenia spôsobené prebytkom patogénov
 • teplo - príznaky súvisiace so zápalom (alebo nedostatok yin)

V čínskej medicíne je cukrovka definovaná ako ochorenie s nedostatkom yin a prítomnosťou patogénu napádajúceho pľúca, žalúdok a obličky.

Táto disbalancia medzi yin a yang znamená, že organizmus je náchylný na ochorenia súvisiace so zvýšenou vnútornou teplotou tela a typickými prejavmi sú sucho a celkovo nedostatok telesných tekutín.

Podľa tradičnej čínskej medicíny je cukrovka rozdelená do troch kategórií na hornú, strednú a spodnú.

 • Horná - Negatívne sú ovplyvnené pľúca (nadmerný smäd)
 • Stredná - Negatívne je ovplyvnený žalúdok (nadmerný hlad)
 • Spodná - Negatívne sú ovplyvnené obličky (časté močenie)

Mnohé čínske bylinky majú na organizmus hypoglykemický efekt a pomáhajú znižovať zápalové procesy.

Okrem týchto benefitov sa však používajú práve aj na zníženie vnútornej teploty pľúc, žalúdku, obličiek, hydratovanie organizmu a celkovú podporu rovnováhy yin a yang.

Medzi často používané čínske bylinky pri liečbe cukrovky 2. typu patria:

 • Rhizoma coptidis
 • Radix Astragali
 • Fructus Corni
 • Fructus schisandrae
 • Ophiopogon - Mai Dong

 

Doplnky Výživy

Mnohí ľudia, ktorí majú cukrovku zvyknú tiež užívať rôzne suplementy na udržanie optimálnej hladiny cukru v krvi. Na trhu je mnoho doplnkov výživy, ktoré môžu pomôcť pri liečbe cukrovky a predávajú sa vo forme tabliet, prášku, tekutín atď.

Pre lepšiu predstavu sú doplnky výživy napríklad vitamíny, minerály, omega 3 mastné kyseliny, aminokyseliny, vláknina a mnohé ďalšie.

Nie vždy dokáže človek prijať potrebné živiny iba z bežnej stravy a preto môžu byť doplnky výživy skvelým pomocníkom na zlepšenie výživového profilu.

Existujú mnohé štúdie, ktoré potvrdzujú priaznivé účinky napríklad vlákniny na zlepšenie hladiny krvného cukru tým, že spomaľuje uvoľňovanie glukózy do krvi.

Podobných látok, ktoré sú prospešné pri liečbe cukrovky je mnoho a niekedy je jednoduchšie tieto látky užívať samostatne vo forme doplnkov výživy, ktoré sú pre organizmus absolútne bezpečné a iba výnimočne majú nejaké vedlajšie účinky.

Týmto spôsobom môžete doplniť do tela práve tie látky, ktoré vám pri liečbe cukrovky pomôžu bez toho, aby ste museli zjesť potravinu, ktorá konkrétnu látku prirodzene obsahuje.

Aromaterapia

Aromaterapia je liečebná metóda pri ktorej sa používajú esenciálne oleje obsahujúce extrakty z čerstvých alebo sušených rastlín.

Mnohí ľudia sú presvedčení, že aromaterapia dokáže pomôcť pri liečbe cukrovky vďaka účinkom, ktoré pozitívne vplývajú predovšetkým na emočné stavy, ako sú napríklad depresie alebo úzkosti.

Tieto benefity sa však môžu nakoniec preniesť aj do fyzickej roviny a v konečnom dôsledku môžu pomôcť lepšie zvládať cukrovku. Existuje veľa byliniek, z ktorých pomocou spracovania lisovaním alebo tepelnými metódami vzniknú esenciálne oleje.

Hoci neexistujú štúdie, ktoré by potvrdili priaznivý efekt aromaterapie na vysokú hladinu cukru v krvi, existuje vysvetlenie, ktoré podporuje toto tvrdenie.

V nosných dierkach sa nachádza približne 50 miliónov receptorov, na ktoré sa pri vyparovaní viažu tieto esenciálne oleje a následne sa dostávajú do krvného obehu.

Týmto spôsobom môže aromaterapia priaznivo vplývať na vysokú hladinu cukru v krvi a preto patrí medzi alternatívne metódy liečby cukrovky.

Esenciálne oleje, ktoré sú vyrábané z byliniek a rastlín sú rozdelené buď podľa účinku alebo arómy.

Pre účely liečby cukrovky sa používajú esenciálne oleje extrahované napríklad z:

 • koriandra
 • škorice
 • klinčeka
 • citróna
 • tymiánu
 • pomaranča
 • a mnohých ďalších.

Esenciálne oleje z obsahom týchto výťažkov môžu zvýšiť efektivitu liečby cukrovky resp. vysokej glykémie. Nie je však odporúčané spoliehať sa iba na liečbu cukrovky aromaterapiou. Berte preto túto metódu iba ako doplnok k vašej celkovej liečbe cukrovky.

Relaxačná a Symbolická Terapia

Relaxačná terapia patrí medzi ďalšiu alternatívnu metódu liečby cukrovky, ktorej hlavným cieľom je zníženie stresu, ktorý negatívne ovplyvňuje hladinu cukru v krvi.

Stres spôsobuje v tele zvýšenú produkciu hormónu kortizol, ktorý môže mať významný vplyv na zvýšenie glukózy v krvi a priberanie tuku.

To platí ešte o to viac, pokiaľ máte cukrovku.

Je všeobecne známe, že ľudia s cukrovkou, ktorí často zažívajú stres majú omnoho väčšie problémy udržovať svoju glykémiu v zdravých medziach.

Keďže vysoká hladina kortizolu nezvyšuje iba riziko vzniku cukrovky, ale má vplyv aj na vznik mnoho ďalších ochorení a zdravotných problémov, relaxačná terapia môže byť dobrým spôsobom, ako tieto riziká znížiť.

Relaxačná terapia je založená na vizualizácii obrazov a predstáv, ktoré by danú osobu mali upokojiť a tým zbaviť stresu. Riadi sa heslom, že pravdepodobnosť zdravšieho života narastá v prípade, pokiaľ má človek optimistický pohľad na svet.

Týmto spôsobom pomáha vizualizácia ľuďom s cukrovkou vytvoriť pozitívne mentálne naladenie a odzrkadliť ich vlastnú predstavu o ich zdravotnom stave.

Človek o tejto vlastnej predstave, ktorú si pomocou vizualizácie vytvoril ďalej diskutuje s terapeutom, ktorý mu pomôže mentálne bojovať s daným ochorením.

Existuje veľa štúdií, ktoré dokazujú, že vizualizácia pomohla deťom a mnohým dospelým znížiť hladinu cukru v krvi a taktiež vyliečiť depresiu, úzkosť a stres.

Reflexná masáž - Reflexológia

Ďalší spôsob, ako môžete proti vysokému cukru v krvi bojovať je prostredníctvom masážnej terapie a reflexológie. Na tele existujú rôzne body a miesta, ktoré môžu mať odborným masírovaní vplyv na optimalizovanie hladiny glykémie.

Samozrejme ani táto metóda nie je náhradou za predpísanú medicínu lekárom, ale je to zase ďalší z prírodných spôsobov, ako podporiť liečbu cukrovky.

Reflexná masáž sa odporúča pri najrôznejších ochoreniach a pomáha taktiež pri strese a vysokom krvnom tlaku. Medzi ďalšie druhy masáží, ktoré vám môžu pri cukrovke pomôcť sú:

 • Švédska masáž
 • Shiatsu masáž
 • Thajská masáž

Jedna z najúčinnejších masáží z hore spomenutých je práve reflexológia, ktorej podstatou je vyvíjať mierny tlak na cielené body predovšetkým na chodidlách a okrem priaznivého vplyvu na liečbu cukrovky sa používa na zlepšenie funkcie obličiek, krvného obehu, redukciu vysokého krvného tlaku, relaxáciu, redukciu stresu a dokonca sa používa aj pri astme a rakovine.

Najúčinnejšie body, ktoré sa pri reflexológii využívajú sú na kolenách, medzi palcom a ukazovákom, zapästí a na chodidlách (bod, v ktorom sa spájajú kĺby palca a vedľajšieho prstu).

Sú to takzvané tlakové body, ktorými sa stimulujú nervové spoje a tieto body sú prepojené s jednotlivými orgánmi tela. Vďaka odbornému a presnému stláčaniu týchto bodov môžete využiť túto alternatívnu liečebnú metódu a zlepšiť tak celkový priebeh liečby cukrovky.

Homeopatia

Homeopatia je liečebná metóda, ktorá je založená na dávkovaní prírodných látok (výrabaných z minerálov, zvierat alebo rastlín) v minimálnych množstvách, ktoré by vo veľkých množstvách mohli zdravej osobe spôsobiť symptómy alebo ochorenie, ktoré máte za cieľ liečiť.

Tieto substancie sú zriedené natoľko, že obsahujú iba zlomok týchto prírodných látok a podľa podstaty homeopatie sa zvyšujú takto zriedenej substancie liečivé účinky.

Homeopatická medicína nespôsobuje žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky a môže vám pomôcť posilniť vašu stávajúcu liečbu cukrovky a vysokej hladiny cukru v krvi.

Tak ako každú metódu, aj homeopatiu je potrebné prekonzultovať s lekárom, ktorý vám môže odporučiť presné dávkovanie homeopatických liečiv.

V žiadnom prípade homeopatia nenahrádza predpísanú liečbu cukrovky vašim lekárom a je odporúčané brať homeopatickú medicínu spolu s liekmi od lekára (v prípade, že vám ich predpísal).

Homeopatická medicína je dostupná vo forme tekutých roztokov, ktoré je potrebné zmiešať s vodou. Na trhu je dostupných mnoho druhov homeopatík pre liečbu rôznych ochorení a názory na jej efektívnosť sa odlišujú.

V každom prípade je múdre vyskúšať aj túto metódu a zistiť na vlastnej koži, či je pre vás užitočná.

Pri každej metóde vrátane homeopatie buďte trpezlivý, pretože výsledky sa nemusia prejaviť zo dňa na deň.

Biofeedback

Biofeedback je liečebná metóda založená na spätnej väzbe, pri ktorej sa používa špeciálne elektronické zariadenie na zaznamenávanie biologickej aktivity, ako napríklad kontrakcie svalov, teploty pokožky, pulzu, dýchania atď.

Toto zaznamenávania aktivity má pomôcť pacientovi lepšie ovládať svoje telo pomocou mysle. Každá z týchto aktivít má určitý vplyv na zdravie človeka.

Pokiaľ sa jedná o nadmerné kontrakcie svalov, ktoré môžu byť pri meraní zaznamenané, tak je účelom terapeuta naučiť pacienta lepšie ovládať svalstvo a dosiahnuť tak väčšiu relaxáciu.

Nadmerné kontrakcie svalov resp. ich nadmerné napätie môže spôsobiť napr. bolesť hlavy, chrbta a iných oblastí tela. Vďaka profesionálnemu prístupu sa môže pacient naučiť, ako toto napätie lepšie zvládnuť.

Analogicky je možné túto techniku použiť aj na oblasti, ktoré negatívne ovplyvňujú cukrovku, ako je zlá cirkulácia krvi alebo zvýšený stres, ktorý zvyšuje pulz a v konečnom dôsledku aj hladinu cukru v krvi.

V skratke je možné biofeedback prirovnať k meditačným technikám len s tým rozdielom, že pri biofeedbacku vám špecialista monitoruje vaše biologické funkcie, takže vás môže usmerniť a poskytnúť vám spätnú väzbu.

Niektoré štúdie dokonca potvrdili, že biofeedback naozaj pomohol znížiť hladinu cukru v krvi, zvýšiť cirkuláciu krvi do nôh a rúk a znížiť vysoký krvný tlak.

Arteterapia a Muzikoterapia

Arteterapia

Najdôležitejším krokom k úspešnej liečbe cukrovky je toto ochorenie akceptovať, aby človek získal maximálne možnú kontrolu nad týmto ochorením.

Aj o tom je arteterapia, ktorá sa využíva v psychologii a umožňuje človeku nepriamo, ale pozitívne ovplyvniť jeho liečbu.

Arteterapia sa dnes využíva na vyjadrenie pocitov, ktoré by pacient slovami iba ťažko dokázal vyjadriť. Tým môže dôjsť k posilneniu sebakontroly a k celkovej psychickej úľave.

Pri cukrovke, ale aj pri iných ochoreniach sa môžu u človeka prejaviť najrôznejšie psychické problémy a negatívne emócie, ktoré sa kôli dlhotrvajúcej liečbe ochorenia môže zhoršovať.

Vďaka výtvarnému vyjadreniu resp. vyjadreniu emócií pomocou farieb môže niekedy človek vyjadriť pocity, ktoré by slovene nedokázal.

To pomôže následne aj terapeutovi diskutovať ďalej s pacientom o výtvarnom diele, ktoré nakreslil a ktoré v sebe skrýva pocity pacienta súvisiace s jeho zdravotným stavom.

Muzikoterapia

Ďalšou kategóriou je takzvaná muzikoterapia, ktorá má za cieľ pomocou hudby znížiť stres a niektoré štúdie podporujú tvrdenie, že vďaka hudbe môže dôjsť ku krátkodobým benefitom vo forme úľavy od bolesti napr. pri diabetickej neuropatii alebo zníženia vysokého krvného tlaku.

Čo sa týka výberu hudby, tak tá je zvolená terapeutom, ktorý však môže na sedení doporučiť tiež hru na hudobné nástroje, spev a ďalšie formy súvisiace s hudobnou terapiou.

Muzikoterapia sa často kombinuje práve s arteterapiou a taktiež pomáha ľuďom s ochoreniami vyjadriť ich pocity a zvýšiť celkovú motiváciu bojovať s ochorením ako je napríklad cukrovka.

Ajurvédska medicína

Medzi ďalší z prírodných alternatívnych spôsobov liečby cukrovky patrí ajurvédska medicína. Práve tak, ako čínska medicína, tak aj Ajurvédska medicína patrí medzi staré metódy liečby organizmu a pomáha pri liečbe mnohých ochorení prirodzeným spôsobom.

Ajurvédska medicína je často používaná v indiánskych kultúrach a patrí medzi najstaršie liečebné metódy na svete.

Do ajurvédskej medicíny patrí mnoho produktov, ktoré sa pri ajurvéde používajú, ako napríklad bylinky, čaje, masážne oleje či rôzne sladidlá a koreniny.

Na celom svete sa ajurvéda ukázala ako efektívny spôsob na optimalizovanie hladiny cukru v krvi a existujú mnohé bylinky používané v ajurvédskej medicíne, ktoré vám môžu pomôcť s liečbou cukrovky a jej príznakov.

Medzi tieto bylinky patria napríklad:

 • Triphala
 • Amalaki
 • Zederach indický
 • Senovka grécka
 • Momordika horká

...a mnohé ďalšie.

Ajurvédska medicína je dostupná v mnohých formách a okrem liečby cukrovky sa používa taktiež na liečbu tráviaceho ústrojenstva, nadmerného stresu a vysokého krvného tlaku.

 

Nízkokalorická diéta

Strava patrí medzi najdôležitejšie súčasti liečby cukrovky. Z hľadiska vplyvu na organizmus ju môžeme rozdeliť na základe zloženia a množstva.

V roku 2011 sa uskutočnil výskum, ktorého sa zúčastnilo 11 diabetikov. Výskum bol založený na diéte, ktorá pozostávala z jedenia iba 800 kcal denne. Po 8 týždňoch boli 7 z 11 diabetikov kompletne vyliečení z cukrovky.

Poznámka: Diéta je štandardne označovaná za "600 kcal diétu", ale ďalších 200 kcal účastníci prijímali zo zeleniny s nízkym obsahom sacharidov.

Keďže je nadváha hlavným spoločným znakom väčšiny diabetikov 2. typu, obmedzenie príjmu kalórií môže výrazne zlepšiť ich zdravotný stav.

Okrem samotného zníženia energie prijatej v strave je dôležité aj zloženie stravy, aby mal organizmus všetky potrebné živiny a nie len niektoré z nich.

TIP:

Poznámka: 800 kcal diétu na 8 týždňov a ďalšie alternatívne liečebné metódy nájdete v knihe Holistická liečba cukrovky 2. typu.

V knihe “Holistická liečba cukrovky” sa nachádza taktiež tréning jógy, ako jeden z alternatívnych spôsobov liečby cukrovky 2. typu. Tento tréning môžete získať zdarma na DVD ako bonus ku knihe.

Hlavnou náplňou 800 kcal diéty nie je iba schudnúť prebytočný tuk na viditeľných častiach tela, ale predovšetkým viscerálny tuk, ktorý sa nachádza v pečeni a pankrease.

Práve zníženie percenta viscerálneho tuku môže výrazne pomôcť pankreasu znovu produkovať inzulín.

INFO:

Viac si o tejto metóde môžete prečítať na stránke diabetes.org.uk

Jóga

Jóga je všeobecne jeden z najviac odporúčaných typov cvičenia pre diabetikov. Mnohé pózy (ásany) podporujú činnosť pankreasu a zvyšujú cirkuláciu krvi.

Mnohé výskumy, ako napríklad tento potvrdzujú priaznivý efekt nie len pre diabetikov, ale aj pre ľudí so zvýšeným množstvom lipidov v krvi.

Z tejto štúdie je taktiež vidieť, že pravideľné cvičenie jógy znižuje celkové BMI (index telesnej hmotnosti) človeka a srdcovocievne komplikácie súvisiace s cukrovkou.

Cvičiť jógu na podporu liečby cukrovky odporúčajú mnohí odborníci a organizácie po celom svete.

Nie len preto, že sú jej účinky verejne preukázateľné, ale mnohé pózy nie sú pre bežného človeka ani náročné.

Keďže mnohí diabetici majú nadváhu a ich flexibilita a fyzická zdatnosť je značne obmedzená, jóga môže byť ten pravý druh cvičenia práve pre nich.

Ďalšia štúdia potvrdzuje tiež efektívnosť jógy na zníženie vysokej hladiny glukózy v krvi u diabetikov druhého typu.

Ako každý druh cvičenia, tak aj jóga je komplexný druh cvikov, ktorý vyžaduje správnu techniku prevedenia jednotlivých póz a taktiež trpezlivosť, pretože viditeľné výsledky nemusia byť batateľné ihneď po pár tréningoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© 2018 diasamaritan.com