Náhodný test hladiny krvného cukru

Náhodný test hladiny krvnéhu cukru je časovo nenáročný test, ktorý Vám pomôže zistiť momentálnu hladinu cukru v krvi. Výhodou tohto testu je, že nemusíte...

Náhodný test hladiny glukózy v krvi je časovo nenáročný test, ktorý Vám pomôže zistiť momentálnu hladinu cukru v krvi. Výhodou tohto testu je, že nemusíte pred meraním hladovať alebo dodržať čas merania.

Keďže je test vykonávaný v priebehu dňa, namerané hodnoty budú vyššie ako napríklad pri teste hladiny glukózy v krvi nalačno. Pri náhodnom teste hladiny glukózy stačí kvapka krvi z vrchnej časti prsta a potom už len počkať, kým sa výsledky zobrazia na displeji Vášho glukomera.

 

Príprava a priebeh testu

Náhodný test hladiny glukózy si nevyžaduje žiadnu zvláštnu prípravu a ako sme už naznačili, nevyžaduje sa pred meraním dodržať pôst. Je však dôležité si pred meraním dôkladne umyť ruky a použiť vhodné testovacie prúžky.

INFO:

Viac o meraní glukózy v krvi sa dočítate článku Meranie hladiny cukru v krvi - Selfmonitoring.

V prípade, že doma máte glukomer je jednoduché si glykémiu odmerať doma. V opačnom prípade je potrebné ísť za lekárom, ktorý môže vzorku krvi odobrať zo žily a následne vzorku poslať na rozbor.

 

Výsledky náhodného testu hladiny glukózy

Aj keď je tento test rýchly a nenáročný, tak výsledné hodnoty budú závisieť od druhu prijatej stravy a od času merania. Je teda rozdiel, či si glykémiu odmeriate 30 minút po sacharidovom jedle alebo 2 hodiny po jedle bohatom na bielkoviny.

Nasledovný graf poslúži na lepšiu predstvu toho, ako jedlo ovplyvňuje hladinu glukózy v závislosti na čase:

Vplyv jedla s vysokým a nízkym glykemickým indexom na hladinu glukózy v krvi

X súradnica = minúty

Y súradnica = hladina glukózy v krvi [mmol/L]

Ako je vidieť na tomto grafe, tak jedlo s vysokým glykemickým indexom má na hladinu glukózy väčší vplyv a môže mať za následok, že glukóza sa začne ukladať do tela ako tuk.

Nie je však z grafu známe, koľko sacharidov bolo naraz prijatých, ale na predstavu o vplyve glykemického indexu je postačujúci.

TIP:

Čím je Vaša citlivosť na inzulín horšia, tým viac narastá po jedle Vaša hladina glukózy. Ak chcete zlepšiť inzulínovú citlivosť a celkovú toleranciu na prijaté sacharidy, pozrite si článok o liečebnom holistickom postupe.

Aká by mala byť hladina glukózy v krvi pri náhodnom teste?

Hladina glukózy v krvi je počas dňa veľmi premenlivá a bude závisieť od času merania a druhu prijatej stravy. Podľa Americkej diabetickej asociácie (ADA) majú byť pri náhodnom glukózovom teste hodnoty nasledovné:

Stav
Výsledky pre náhodný test hladiny glukózy v krvi
V norme 79–160 mg/dl (4.4–7.8 mmol/l)
Predcukrovka 160–200 mg/dl (8.9–11.1 mmol/l)
Cukrovka 200 mg/dl alebo viac (11.1 mmol/l a viac)

Treba brať tiež do úvahy, že pri tomto teste ani najvyššia hodnota ihneď neznamená, že máte cukrovku a na konečnú diagnózu je potrebné vykonať ďalšie testy, ktorých výsledky sú viac relevantné.

Presnejšie testy na hladinu glukózy v krvi sú:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© 2018 diasamaritan.com