50 Najčastejších Príznakov Cukrovky - Prejavili sa aj u Vás?

Odhaľte v tomto najkompletnejšom článku všetky príznaky cukrovky, ktoré sa u Vás alebo Vašich blízkych môžu prejaviť a začnite s ich liečbou ešte dnes!

Príznaky cukrovky sú rôzne a možno sa týkajú aj Vás. Čítajte preto pozorne.

Cukrovka nie je tak nezvyčajná choroba ako si môže veľa ľudí myslieť. V skutočnosti žije na Slovensku okolo 400 000 diabetikov.

Aj keď cukrovka 2. typu patrí medzi najrozšírenejší typ cukrovky a postihuje predovšetkým starších ľudí s nadváhou, prejavy cukrovky môžu v rôznych formách postihnúť taktiež mladších ľudí a dokonca aj psov.

…Áno, čítate správne, dokonca aj psy môžu dostať cukrovku.

Pravda je taká že:

Cukrovku, tak ako aj iné ochorenia je dobré poznať v jej počiatočných štádiách, čo vám môže pomôcť zvýšiť šance na jej úspešné vyliečenie.

Pokiaľ pociťujete určité nevoľnosti a neviete určiť či sa môže jednať o niektorý z príznakov cukrovky, tak dnes sa dozviete všetky známe symptómy, ktoré sa pri rôznych typoch cukrovky a taktiež v závislosti na type pohlavia môžu u človeka vyskytnúť.

Prejavy cukrovky sa odlišujú aj podľa veku človeka.

Je preto dôležité poznať príznaky cukrovky pre rôzne vekové kategórie.

Príznaky Cukrovky u Dojčiat

Sledovanie príznakov cukrovky v tak malom veku nemusí byť jednoduché. Dávajte si pozor na príznaky vysokej a taktiež aj nízkej hladiny cukru v krvi u Vášho bábätka.

Nízka hladina cukru v krvi sa môže prejaviť trasením, mrzutosťou alebo svetlými či zmodralými perami.

Vysoká hladina cukru v krvi sa môže prejavovať zase dehydratáciou alebo častým močením.

Tiež môže byť príznakom cukrovky zápach moču.

Medzi ďalšie prejavy cukrovky u dôjčiat patria ospalosť, extrémny hlad alebo zlé hojenie rán.

Kompletný výpis príznakov u dojčiat je nasledovný:

Únava – Pokiaľ telo bábätka nie je schopné využiť glukózu na energiu, môže to mať za následok únavu.
Neustály hlad – Nedostatok absorbcie glukózy do svalových buniek a ďalších buniek orgánov spôsobí, že organizmus má málo energie a výsledkom je intenzívny hlad.
Strata hmotnosti – Organizmus začne na energiu využívať tuk a svalovú hmotu čo povedie k úbytku hmotnosti.
Zhoršenie zraku – Vysoká hladina glukózy môže poškodiť cievy v sietnici a následne spôsobiť rozmazané videnie alebo iné problémy so zrakom.
Kvasinková infekcia – Pri cukrovke 1. typu je zvýšená pravdepodobnosť vzniku kvasinkových infekcií a u dojčiat sa môže infekcia prejaviť vo forme plienkovej dermatitídy.
Acetónový dych alebo glukóza v moči – Acetónový dych môže byť príznakom vysokého množstva ketónov v krvi a v moči a tento stav môže viesť k diabetickej ketoacidóze. Organizmus sa snaží taktiež prebytočnej glukózy zbaviť vylučovaním v moči, čo spôsobí, že sa v moči nachádza veľké množstvo glukózy.
Mrzutosť a divné správanie – Neobvyklé správanie u batoľaťa môže byť náznakom začítajúcej cukrovky a to hlavne v prípade, že sa u vášho diťaťa prejavili aj ďalšie príznaky.
Trasenie a zmodralá pokožka – Pokiaľ ste mali tehotenskú cukrovku, tak existuje šanca, že vaše dieťa sa môže narodiť s vrodenými chybami ako napríklad zmodralá pokožka, zrýchlený tep srdca alebo zrýchlené dýchanie.
Dehydratácia a časté močenie – Organizmus sa snaží prebytočnej glukózy zbaviť prostredníctvom močenia (stav nazývaný ako polyúria), čo bude mať taktiež za následok extrémny úbytok tekutín a následnú dehydratáciu. Dehydratácia bude viesť taktiež k nadmernému smädu (takzvaná polydipsia).
Zlé hojenie rán – Vysoká glykémia a ďalšie faktory môžu negatívne ovplyvniť rýchlosť cirkulácie krvi, kyslíka a potrebných živín a znížiť funkciu červených a bielych krviniek, čím sa môže spomaliť hojenie rán.

Príznaky Cukrovky u Detí

Tak ako u dojčat, tak aj u detí sa môže cukrovka prejaviť extrémnym smädom a častým močením. Niektoré zdroje uvádzajú, že nevysvetliteľný úbytok hmotnosti patrí medzi hlavné príznaky cukrovky u detí.

Medzi ďalšie prejavy patria:

Náladovosť
Podráždenosť
Únava
Nočné pomočenie u detí, u ktorých to nebolo predtým zvykom
Netypické správanie
Problémy so zrakom, najmä rozmazané videnie
Chronická kvasinková infekcia, a to najmä u dievčat
Mravenčenie v rukách a nohách

Príznaky Cukrovky u Dospelých (mladší ročník)

U mladých dospelých ľudí sa najčastejšie môže vyskytnúť juvenilný diabetes alebo inak povedané cukrovka 1. typu. Jedná sa o ten istý typ cukrovky a preto sú príznaky oboch rovnaké.

Pri cukrovke 1. typu sa môžu príznaky vyskytnúť relatívne rýchlo.

Medzi najčastejšie príznaky cukrovky 1. typu patria:

Smäd a močenie – Tak ako u dojčiat a detí, tak aj u dospelých patria tieto príznaky medzi hlavné pri výskyte cukrovky. Ak sa vám zdá, že iba pijete a nemôžete zahnať smäd, tak existuje pravdepodobnosť, že práve cukrovka je hlavným vinníkom.
Nevysvetliteľný úbytok hmotnosti – Je potrebné byť obzvlášť na pozore, ak stratíte náhle väčší úbytok hmotnosti. V prípade, že sa stravujete tak ako obvykle a nezačali ste vykonávať ani žiadnu športovú aktivitu a aj tak stratíte náhle hmotnosť, je dobré ak navštívite pre istotu Vášho lekára.
Brnenie končatín – Rovnako ako u detí, tak aj u doselých sa môže pri vzniku cukrovky objaviť brnenie rúk a nôh.
Vaginálna kvasinková infekcia u žien
Extrémny hlad
Podráždenosť a iné zmeny nálady
Únava a slabosť
Rozmazané videnie

Ak máte tieto príznaky ale nebola vám diagnostikovaná cukrovka, tak aká je teda príčina týchto príznakov?

Existujú ďalšie poruchy organizmu, ktoré napodobňujú príznaky cukrovky. Medzi hlavné príčiny patria napr. ochorenia pečene, morbídna obezita a lieky na zníženie cholesterolu a krvného tlaku.

Príznaky Cukrovky u Dospelých (starší ročník)

U starších dospelých ľudí sa vyskytuje prevažne cukrovka druhého typu tzv. diabetes mellitus 2. typu.

Medzi časté príznaky cukrovky druhého typu patria:

Smäd a časté močenie – Nadbytok cukru v krvi spôsobuje, že sa veľké množstvo glukózy vylúči do moču v dôsledku čoho pacient pociťuje smäd. Bez dostatočného množstva inzulínu, ktorý má za úlohu presunúť cukor do buniek, budú vaše svaly a orgány trpieť nedostatkom energie, čo zase spôsobí veľký hlad.
Únava – Ak vo vašich bunkách chýba cukor, môžete sa cítiť unavený a podráždený.
Rozmazané videnie – Ak je hladina cukru v krvi príliš vysoká, môže sa stať, že sa tekutina zo šošoviek začne postupne strácať. To môže ovplyvniť Vašu schopnosť sústrediť sa.
Spomalené hojenie rán alebo časté infekcie Diabetes 2. typu negatívne ovplyvňuje vašu schopnosť liečiť poranenia a odolávať infekciám.
Tmavé škvrny na pokožke – Niektorým ľuďom sa v dôsledku cukrovky môžu na koži vyskytnúť tmavé škvrny. Zvyčajne sa môžu objaviť hlavne na miestach, ako je podpazušie alebo krk. Tento stav, tzv. akantóza, môže byť známkou inzulínovej rezistencie.

INFO:

Mnohé príznaky cukrovky súvisia s vysokou glykémiou, ktorú je možné znížiť Holistickým prístupom liečby.

Príznaky cukrovky u žien v tehotenstve

Počas tehotenstva sa v niektorých prípadoch môže u žien vyvinúť tehotenská cukrovka alebo tiež inak nazývaná ako gestačný diabetes.

Tehotenská cukrovka je zradná v tom, že tehotné ženy často žiadne príznaky nepociťujú.

Váš lekár by Vás mal predvolať počas 24. až 28. týždňa tehotenstva na diagnostické testovanie pomocou orálneho glukózového tolerančného testu, vďaka ktorému bude možné určiť, či máte tehotenskú cukrovku.

Pokiaľ sa u Vás predsa len príznaky gestačného diabetu prejavia, môžete pociťovať nasledovné ťažkosti:

Neustály pocit smädu
Sucho v ústach
Časté močenie
Neustály hlad
Zhoršenie zraku
Nadmerná únava

Aj napriek tomu, že pociťujete niektoré z príznakov gestačnej cukrovky, tak to ešte nemusí znamenať, že ju naozaj máte.

Niektoré príznaky su totiž prirodzeným prejavom tehotenstva. V každom prípade by ste mali podstúpiť test na gestačný diabetes, aby ste sa uistili, že Vaše zdravie a zdravie Vášho dieťaťa nie je ohrozené.

Výnimočné príznaky cukrovky u žien

Aj keď mnohé príznaky cukrovky sú identické u žien aj mužov, existuje niekoľko výnimočných príznakov, ktoré môžu počas vzniku cukrovky postihnúť iba ženy.

Vaginálna mykóza a orálna kandidóza Vysoká glykémia má negatívny vplyv na celé telo a môže spôsobiť nadmerný rast kvasiniek Candida albicans v pošve alebo ústnej dutine. Kvasinková infekcia sa potom môže prejaviť svrbením a bolesťou vagíny, vaginálnym výtokom a bolesťami pri pohlavnom styku. V prípade, že infekcia postihne ústnu dutinu, tak sa môžu v ústach objaviť biele škvrny, opuchy ďasien, bolesti a ťažkosti pri prehĺtaní.
Syndróm polycystických vaječníkov – Syndróm polycystických vaječníkov je časté ochorenie, ktoré postihuje ženy pri zhoršení inzulínovej citlivosti a je častou príčinou ženskej neplodnosti a ďalších problémov, ako napríklad nadmerná tvorba akné a ochlpenia. Odhaduje sa, že u približne 50% žien s týmto ochorením vznikne cukrovka.
Infekcie močových ciest – U žien je infekcia močových ciest mnohonásobne častejšia než u mužov a pri cukrovke sa riziko vzniku infekcií zvyšuje ešte viac. Vysoká hladina cukru v moči zapríčnuje nadmerné rozmnožovanie baktérií, ktoré môžu spôsobiť mnohé infekcie vrátane infekcie močových ciest. Medzi ďalšie príčiny vzniku infekcie patrí nepochybne zlá cirkulácie krvi, čo zhorší schopnosť bielych krviniek vysporiadať sa so zápalovými procesmi v tele.
Znížené libido – Znížený prietok krvi v dôsledku poškodenia ciev a vysokej glykémie môže spôsobiť, že do genitálnych oblastí ako je napríklad klitoris sa dostáva menej krvi, čo môže viesť k ťažšiemu dosiahnutiu orgazmu, zhoršeniu libida a dokonca k vaginálnej suchosti.

Príznaky cukrovky u psov

Cukrovka u psa má rovnaký mechanizmus vzniku ako u človeka. Vo väčšine prípadoch sa u psa vyvinie cukrovka 1. typu, takže pankreas neprodukuje žiadny inzulín.

Je iba na majiteľovi, aby rozoznal u svojho psa príznaky cukrovky a včas odniesol psa k veterinárovi.

Nasledovné príznaky môžu byť znakom toho, že Váš pes má cukrovku:

Nadmerný smäd a dehydratácia
Strata váhy
Nadmerné močenie
Infekcie močových ciest
Zvracanie
Šedý zákal a zhoršený zrak
Kožné infekcie
Zápal močových ciest
Únava a vyčerpanosť

Ako sa Cukrovka Diagnostikuje?

Medzi hlavné metódy diagnostikovania cukrovky patria:

Diagnóza je často vytváraná na základe hodnôt glykémie a hlavných príznakov cukrovky.

Pacienti často podstupujú lekárske vyšetrenia na cukrovku, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od celkového stavu pacienta a od iných okolností.

Tieto vyšetrenia sa týkajú najmä skúmania hladiny cukru v krvi, trávenia cukrov a produkcie inzulínu.

Skúma sa napríklad stav hladiny cukru v krvi dve hodiny po konzumácii 75g glukózy. Niekedy lekárom stačí diagnostikovať ochorenie prostredníctvom náhodného testu na toleranciu glukózy.

Pre dospelých vo veku 40-50 rokov odporúčajú lekári univerzálne vyšetrenia a testy na cukrovku, ktoré môžu odhaliť potenciálne faktory ohrozenia zdravia a nástup ochorenia. Jedná sa o obezitu, dedičnosť a tiež etnicitu.

Aké sú Hlavné Rizikové Faktory?

V súvislosti s cukrovkou existuje mnoho rizikových faktorov, ktoré ak sa skombinujú, môžu pravdepodobnosť nástupu, resp. zhoršenia cukrovky veľmi výrazne zvýšiť.

Avšak tá podstatná príčina vzniku cukrovky nám zatiaľ zostáva neznáma.

Nižšie nájdete niekoľko hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik a vývoj cukrovky:

Obezita – Pravdepodobne najzávažnejším faktorom v rámci vzniku a vývoja cukrovky je nadváha. Väčšina prípadov cukrovky typu 2 je podobná v tom, že BMI index postihnutých osôb je nad normálnou hodnotou 25, čo viedlo vedcov k záveru, že telesná hmotnosť hrá veľmi dôležitú úlohu pri prevencii a ochrane pred nástupom cukrovky a jej príznakov.
Obvod pása – Ďalším faktorom, ktorý tiež súvisí s nadváhou, je obvod pása. Mnohé štúdie ukázali, že obvod pása môže byť dobrým indikátorom, či je daná osoba náchylná na vznik cukrovky. Ľudia s tzv. postavou v tvare jablka (t.j. väčšina ich telesnej hmotnosti sa nachádza v oblasti pása a brucha) sú viac náchylní na vznik cukrovky, v porovnaní s ľuďmi, ktorých váha sa sústreďuje v oblasti stehien, bokov a zadku (t.j. postava v tvare hrušky).
Sedavý spôsob života – Cvičenie ako také veľmi úzko súvisí s predchádzaním obezity a neprimeraného obvodu pásu. Preto je nedostatok cvičenia a pohybu ďalším faktorom prispievajúcim k vzniku cukrovky.
Vek – Hoci sa môže cukrovka vyvinúť už u maloletých osôb, s pribúdajúcim vekom tiež rastie riziko vzniku cukrovky. Priemerným vekom pre diagnózu cukrovky je 40 rokov.
Ostatné skryté faktory – Týmito faktormi sú história rodiny, dedičnosť a etnicita. Vedci objavili priamy vplyv dedičnosti na vznik cukrovky, čo znamená, že sa u Vás vyskytuje vyššie riziko vzniku cukrovky, pokiaľ niekto z členov Vašej rodiny toto ochorenie už má. Čo sa týka etnicity, cukrovka sa najviac vyskytuje u Afro-Američanov, Španielov, Indiánov, Ázijcov a obyvateľov tichomorských ostrovov.

Ako je Možné Cukrovke Predísť?

Aj keď je prvým krokom k prevencii poznanie hlavných faktorov, ktoré cukrovku spôsobujú, toto poznanie je iba polovicou úspechu.

O chorobe môžete vedieť veľa, avšak ak svoje znalosti nevyužívate efektívne v praxi tak, aby ste sa skutočne a účinne chránili pred cukrovkou, potom sú vaše znalosti zbytočné.

Preto nastal čas premeniť teóriu na prax – robte so sebou niečo.

Dobrou správou je, že cukrovka typu 2 sa dá relatívne dobre zvládať pomocou vhodnej diéty a pravidelného cvičenia. Výskum na univerzite Newcastle University v anglicku ukázal, že ľudia s cukrovkou 2. typu môžu byť vyliečení nízko kalorickou diétou.

To platí aj pre ľudí s prediabetes alebo tzv. predcukrovkou (tí, ktorí pociťujú prvé príznaky a majú zvýšenú hladinu cukru v krvi, avšak zatiaľ im nebola diagnostikovaná choroba), ktorí môžu predísť vzniku cukrovky pomocou vhodnej diéty a pravidelného cvičenia.

Takže aká je pravda?

Odborníci tvrdia, že pri vhodnom stravovaní je možné, že pacienti budú mať opäť správnu a stálu hladinu cukru v krvi.

Štúdia tiež ukázala, že správne lieky môžu značne oddialiť nástup a vývoj cukrovky.

Pravdou však zostáva, že najsilnejším faktorom prevencie je vhodná diéta a cvičenie, ktoré dokážu znížiť riziko vzniku cukrovky druhého typu a taktiež ju liečiť.

Americká asociácia pre cukrovku odporúča cvičenie po dobu aspoň 30 minút každý deň a u ľudí s nadváhou sa odporúča, aby schudli minimálne päť až desať percent z aktuálnej telesnej váhy.

Ako Liečiť Príznaky Cukrovky?

V rámci liečby diabetes mellitus je hlavným cieľom udržať si stálu hladinu cukru v krvi, samozrejme na optimálnych hodnotách.

Ak sa vám toto podarí, máte omnoho väčšiu šancu znížiť a oddialiť riziko vzniku komplikácií súvisiacich s cukrovkou.

Najbežnejšími a najúčinnejšími metódami liečenia cukrovky sú:

Pravidelné cvičenie
Zdravá výživa a vhodná diéta
Redukcia telesnej hmotnosti
Dodrživanie dávok inzulínu

Ďalšou možnosťou, ktorá je tiež veľmi rozšírená a známa, je užívanie liekov, ktoré podporujú znižovanie hladiny cukru v krvi.

Najčastejšie používanými liekmi pre diabetikov sú tabletky, ktoré sú podávané orálne.

Ich účinky sú rôzne, od zvyšovania citlivosti telových buniek na inzulín, až po blokovanie vstrebávania glukózy do tráviaceho traktu, prípadne zabránenie prieniku glukózy do krvi a zvýšenie produkcie inzulínu.

Tieto lieky majú však xy vedľajších účinkov a je dosť pravdepodobné, že daň za optimalizovanie hladiny cukru v krvi bude celkom vysoká a to vo forme nevoľnosti, zvracania, žalúdočnej nevoľnosti, hnačky, slabosti, a mnoho ďalších vedľajších efektov, ktoré po užití liekov na cukrovku môžu nastať.

Okrem užívania liekov Vám lekár môže taktiež predpísať dávky inzulínu. Inzulín nie je možné užívať vo forme tabletky, preto je poskytovaný vo forme injekcie.

Pokiaľ Vám lekár odporučil liečbu prostredníctvom dopĺňania hladiny inzulínu injekčnou formou, tento proces bude pre vás dlhý a náročný.

Je potrebné vytvoriť si plán pravideľného merania hladiny cukru v krvi niekoľkokrát za deň a takisto pichania inzulínu.

Avšak pri správnom pláne, správnej strave a cvičení je cukrovka 2. typu pohodlne zvládnuteľnou chorobou.

Treba poznamenať, že pokiaľ ste náhle schudli bez nejakého vysvetlenia alebo pociťujete hocijaký z hore uvedených príznakov, tak sa nemusíte hneď strachovať, že máte cukrovku.

Je veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú podobné deje v organizme.

Majte však na pamäti, že aj vznik cukrovky môže mať za následok, že sa u Vás môže prejaviť jeden alebo viac z hore uvedených príznakov.

Pokiaľ máte nejaké otázky, alebo pripomienky, neváhajte napísať komentár pod článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© 2018 diasamaritan.com