Test hladiny glukózy v krvi nalačno

Meranie hladiny cukru v krvi nalačno je ďalší z testov, ktorý sa používa na diagnostikovanie cukrovky alebo predcukrovky. S týmto testom sa môžme stretnúť...

Meranie hladiny cukru v krvi nalačno je ďalší z testov, ktorý sa používa na diagnostikovanie cukrovky alebo predcukrovky. S týmto testom sa môžme stretnúť aj pri orálnom tolerančnom glukózovom teste a jedná sa o presnú metódu merania hypoglykémie alebo hyperglykémie.

Meranie hladiny cukru v krvi nalačno je ďalší z testov, ktorý sa používa na diagnostikovanie cukrovky alebo predcukrovky. S týmto testom sa môžme stretnúť aj pri orálnom tolerančnom glukózovom teste a jedná sa o presnú metódu merania hypoglykémie alebo hyperglykémie.

 

Ako prebieha príprava pred testom?

Hlavnou podstatou tohto testu je nejesť a nič nepiť (okrem vody) 8 hodín pred jeho vykonaním. To znamená, že ideálne je vhodné prísť k lekárovi na meranie hneď ráno, aby ste nemuseli dodržiavať pôst cez deň.

Ešte pred samotným meraním je dôležité ísť za lekárom a upovedomiť ho na prípadné lieky ktoré užívate vrátane suplementov a iných prípravkov, ktoré by mohli mať vplyv na výsledné merané hodnoty.

Lekár Vám následne určí termín merania a môže Vám taktiež dočasne upraviť dávkovanie liekov, aby výsledky boli čo najpresnejšie.

 

Aké lieky ovplyvňujú hladinu glukózy v krvi?

Medzi lieky, ktoré môžu skresliť výsledky testu patria napríklad:

  • Aspirín
  • Steroidy
  • Antibiotiká
  • Antipsychotiká
  • Diuretiká
  • Glukokortikoidy
  • Niacín

 

Ako test prebieha?

Po príchode za lekárom Vám bude odobratá krv z boku špičky prsta alebo zo žily na ruke. Test trvá iba niekoľko minút a vzorka krvi je následne odoslaná do laboratória v ktorom sa bude ďalej skúmať.

 

Hodnoty glukózy v krvi nalačno

Jednotlivé rozmedzia výsledkov pre test hladiny glukózy nalačno Vám prinášame v tejto tabuľke:

Stav
Hodnoty glukózy v krvi nalačno [mmol/l]
Hodnoty glukózy v krvi nalačno [mg/dl]
V norme 3,9 a menej ako 5,5 70 a menej ako 100
Predcukrovka 5,5 až 6,9 100 až 125
Cukrovka nad 6,9 nad 126

Abnormálne hodnoty glukózy v krvi nemusia hneď naznačovať cukrovku, ale prediabetes. Stredné hodnoty môžu teda značiť, že Váš organizmus nie je schopný efektívne využiť gukózu, ale zároveň hodnoty nie sú vysoké dostatočne na to, aby Vám bola diagnostikovaná cukrovka.

Viete, že najlepší čas ako zabrániť vzniku cukrovky je regulovať svoju hladinu cukru v krvi ešte pred tým než Vám bude cukrovka diagnostikovaná? V tom Vám pomôžu tieto informácie o strave.

Recepty určené pre optimalizovanie hladiny glykémie
Užitočné tipy pre diabetikov a pre ľudí s vysokou glykémiou
Získate ukážkový stravovací plán na 28 dní
Naučíte sa, ako zlepšiť inzulínovú citlivosť
Dozviete sa o pomere zastúpenia potravín pre účely zdravej glykémie
...a mnohé ďalšie známe aj menej známe informácie o potravinách a ich vplyvu na glykémiu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© 2018 diasamaritan.com