Pankreas – Anatómia a jeho funkcia

Pankreas sa nachádza pod žalúdkom a hrá pri cukrovke dôležitú úlohu. Závisí na ňom to, či hladina glukózy bude...

Pankreas je dôležitý orgán o ktorom sa dnes dozviete niečo viac. Čítajte preto pozorne.

Pankreas sa nachádza pod žalúdkom a hrá pri cukrovke dôležitú úlohu. Závisí na ňom to, či hladina glukózy bude nízka alebo vysoká. Preto pri poruchách Pankreasu často vznikne ochorenie ktorým je cukrovka.

Pankreas a jeho anatómia

Pankreas je endokrinná žľaza ktorá má tvar ako keby bumerangu a nachádza sa v brušnej dutine pod žalúdkom. Je to dlhý zahnutý orgán skladajúci sa z viacerých častí.

  1. Hlava Pankreasu: jedná sa o najväčšiu časť Pankreasu a je spojená s dvanástnikom spojivovým tkanivom
  2. Krk Pankreasu: Nachádza sa medzi hlavou a telom pankreasu.
  3. Telo Pankreasu: Telo je umiestnené v strede, prechádza stredovou líniou ľudského tela.
  4. Chvost Pankreasu: Chvost Pankreasu je jeho ľavá strana ležiaca v tesnej blízkosti sleziny

 

Pankreas a jeho funkcia

Pankreas je endokrinná žľaza ktorá produkuje niekoľko dôležitých hormónov vrátane inzulínu, glukagónu, somatostatínu a polypeptidu pankreasu, ktoré cirkulujú v krvi.

Pankreas taktiež vylučuje pankreatickú šťavu obsahujúcu hydrogénuhličitan, aby neutralizoval kyslosť čiastočne strávenej potravy, ktorá je v tekutej forme a pohybuje sa zo žalúdka vrátane tráviacich enzímov, ktoré napomáhajú tráveniu a absorpcii živín v tenkom čreve.

Tieto enzýmy pomáhajú ďalej rozkladať sacharidy, bielkoviny a lipidy v kašovitej forme čiastočne strávenej potravy.

 

Pankreas a inzulín

Inzulín je jeden z hlavných hormónov, ktorý pomáha regulovať hladinu glukózy v krvi. Na Pankrease sa nachádzajú beta bunky cez ktoré sa inzulín vylučuje.

Inzulín potom pomáha dostať glukózu z krvi do buniek a tým regulovať glukózu v krvi.

TIP:

V Pankrease a jeho okolí sa môže nachádzať tuk, ktorý bráni beta bunkám produkovať inzulín, čím dochádza k trvale zvýšenej hladine glukózy v krvi. Bolo preukázané, že tento tuk je možné odstrániť pomocou nízkokalorickej diéty.

Pankreas a glukagón

Okrem inzulínu Pankreas produkuje taktiež glukagón, ktorý je produkovaný alfa bunkami Pankreasu. Glukagón je produkovaný Pankreasom v prípade, že hladina glukózy v krvi je príliš nízka a teda dochádza k hypoglykémií.

Okrem zvyšovania glukózy v krvi má za úlohu taktiež zvyšovať koncentráciu tuku a patrí medzi hlavný katabolický hormón v tele.

Funkcia glukagónu funguje na princípe zmeny glykogénu uloženého vo svaloch na glukózu čím dochádza k zvýšeniu glukózy v krvi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© 2018 diasamaritan.com