Cukrovka a alkohol

Je všeobecne známe, že cukrovka a alkohol sa nemajú moc v láske. Jedna z otázok, ktorú sa pýtajú pacienti doktorov je, či môžu piť alkohol. Na túto otázku je...

Môžete piť alkohol pri cukrovke? Dnes sa to dozviete.

Je všeobecne známe, že cukrovka a alkohol sa nemajú moc v láske. Jedna z otázok, ktorú sa pýtajú pacienti doktorov je, či môžu piť alkohol.

Na túto otázku je veľmi ťažké s určitosťou odpovedať, pretože všetko závisí od vášho zdravotného stavu, vašej hladiny cukru a v neposlednom rade toho, aké lieky užívate.

Asi všetci dobre vieme, že alkohol nie je vo veľkom množstve prospešný pre nikoho. Ak máte cukrovku, tak to platí niekoľkonásobne viac. Jeden z dôvodov je ten, že alkohol má v sebe veľké množstvo kalórií.

Neznamená to však, že sa alkoholu musíte nadobro vzdať. V tomto článku si povieme o tom, koľko alkoholu je bezpečné vypiť a či je vhodné piť pivo a červené víno pokiaľ máte cukrovku.

Cukor, cukrovka a alkohol - Je to naozaj smrteľná kombinácia?

To že si musíte strážiť hladinu cukru v krvi je asi jasné každému diabetikovi. No zároveň to neznamená, že sacharidy nepotrebujete a mali by ste ich úplne vyradiť. To je nonsens a pre telo veľmi škodlivé. Niečo podobné môžeme povedať aj o alkohole, aj keď nie je k životu potrebný.

Jedno je však isté, dať si sem tam pohár vína alebo piva nemôže uškodiť nikomu, ale len v prípade ak sa naučíte niekoľko trikov, ktoré sa už čoskoro dozviete ďalej v článku.

Hlavnou náplňou resp. cieľom diabetika je buď zvyšovať hladinu cukru v krvi alebo ho vo väčšine prípadov znižovať.

Môžeme teda povedať, že primárnym cieľom každého cukrovkára je dosiahnuť optimálnu hladinu krvného cukru a preto je nevyhnutné, aby ste mali prehľad o vašej hodnote krvného cukru. V prípade, že chcete piť alkohol to platí ešte omnoho viac.

Pred tým, než sa pustíte do pitia alkoholu, spýtajte sa samého seba tieto tri otázky:

 

  1. Mám svoju cukrovku plne pod kontrolou?
  2. Súhlasí môj lekár s tým, že môžem piť v rozumnej miere alkohol?
  3. Viem, ako alkohol vplýva na moju cukrovku?

 

Pokiaľ je vaša odpoveď na všetky tieto otázky ÁNO, potom môžete v rozumnej miere piť aj alkohol, avšak dobre si naštudujte a uvedomte si dôsledky, ktoré sa dočítate ďalej v článku.

Za normálnych okolností telo skladuje glukózu v pečeni a v svalových bunkách vo forme glykogénu. Tento efekt pomáha vyhnúť sa nízkej hladine glukózy v krvi. Pokiaľ telo potrebuje energiu, tak tento glykogén uvoľní zase späť vo forme glukózy.

Alkohol je však látka, ktorá narúša schopnosť pečene produkovať glukózu a tento efekt sa ešte zvyšuje, pokiaľ beriete lieky na cukrovku. Po konzumácii alkoholu začne pečeň očisťovať od alkoholu organizmus a glukóza do krvi nevstúpi skôr, než sa organizmus vyčistí od alkoholu.

Pokiaľ by ste si nedávali pozor a s alkoholom to prehnali, vaša hladina cukru by sa po konzumácii alkoholu rýchlo znížila, čoho výsledkom by bola hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi).

Alkohol a hypoglykémia

Ako som už spomenul, alkohol spôsobuje taký efekt, že rapídne znižuje hladinu cukru v krvi resp. zabraňuje jeho prirodzenej produkcii a preto by ste mali alkohol piť (ak už ho piť chcete) bezprostredne pred jedlom alebo počas jedla. To je z dôvodu, že tým "vynegujete" prudký pokles glykémie.

Z tohto vyplýva aj fakt, že nikdy nepite alkohol nalačno alebo v prípade, že vaša hladina cukru je príliš nízka.

Príznaky nízkeho cukru v krvi sa podobajú na stav opitosti, kedy môžete pocítiť závrate, dezorientáciu a ospalosť a preto je dobré nosiť lekársky náramok na ktorom je vyznačené, že máte cukrovku, aby v prípade núdze lekársky personál vedel, že váš stav nie je vyvolaný alkoholom, ale nízkou hladinou cukru.

Taktiež sa uistite, že vaši priatelia alebo ľudia v okolí s ktorými si alkoholický nápoj dáte vedia o tom, že máte cukrovku.

Hypoglykémia môže nastať krátko po konzumácii alkoholu a to dokonca ďalších 12 hodín po jeho konzumácii. Nie je vôbec na škodu mať pri sebe glukomer a ešte pred tým než sa rozhodnete piť alkohol zmerať si hladinu cukru v krvi.

To platí hlavne vo večerných hodinách resp. pokiaľ sa rozhodnete dať si alkohol pred spaním.

 

Ako postupovať pri pití alkoholu pokiaľ máte cukrovku?

Všetky hore spomínané fakty neznamenajú, že sa musíte vzdať cukru a alkoholu úplne (ako už som naznačil vyššie).

Pointa je v tom, že sa musíte naučiť konzumovať ich správne v správnom množstve a teda vedieť správny postup pri zaradení alkoholu do vašeho životného štýlu (tak aby to bolo bezpečné z hľadiska vašej diagnózy - cukrovky).

Pri pití alkoholu platí pre cukrovkára jedna dôležitá zásada a to taká, že po tom čo si dáte alkohol, tak by ste mali prijať jedlo, aspoň malé, ktoré obsahuje 15g komplexných sacharidov.

Pokiaľ sa teraz pýtate na to, aké množstvo máte dovolené vypiť, tak to zase závisí od toho, aká je vaša hladina krvného cukru a v neposlednom rade aj od toho, či ste muž alebo žena.

Ak ste muž, tak môžeme povedať, že by ste mali obmedziť alkohol na 1,5 dl vína/deň, 3,5 dl piva alebo 40ml tvrdého alkoholu/deň. Pre ženy platí polovica z tohto množstva.

Ak ste sa už rozhodli, že si alkohol dáte, tak ho popíjajte pomaly, aby ste si ho čo najviac vychutnali.

Ak ste alkohol zvyknutý piť pravideľne, tak pre vás môže byť ťažké toto množstvo zregulovať, avšak možno práve "vďaka" cukrovke vyriešite vaše problémy s nadmerným pitím alkoholu, pretože aspoň budete mať motiváciu toto množstvo obmedziť.

Ak vám váš lekár predpíše lieky na diabetes a pravideľne pijete alkohol, nezabudnite mu túto skutočnosť spomenúť.

Vždy majte na pamäti, že alkohol si dať môžete v prípade, že máte vašu cukrovku plne pod kontrolou. ľudia s cukrovkou častokrát precenia svoje sily a nedávajú dôraz na stravu ani na množstvo alkoholu. Je to však veľmi zlý prístup.

Za každých okolností si musíte dávať pozor aké množstvo alkoholu prijímate, aký druh alkoholu a taktiež aká je vaša hladina cukru. Inak sa môže ľahko stať, že budete mať problémy s váhou, vysokým krvným tlakom a nebezpečne nízkou hladinou krvného cukru.

Kedy sa vyhnúť alkoholu úplne?

Pokiaľ ste tehotná žena, tak alkoholu by ste sa mali vyhnúť úplne a to aj v prípade, že nemáte cukrovku.

Pitie alkoholu v štádiu tehotenstva môže spôsobiť fyzické a mentálne poruchy vašeho plodu. Taktiež alkohol môže vyvolať potrat alebo predčasný pôrod.

Príliš veľké množstvo alkoholu bude mať za následok zhoršenie vášho zdravotného stavu a to platí ešte mnohonásobne viac, ak máte neuropatiu a poškodenie periférnych tepien.

V tomto prípade môže alkohol zhoršiť príznaky, ktoré sú s týmto poškodením spájané ako napr. pálenie a brnenie v rukách a nohách. To isté platí aj pre ľudí s poškodením videnia v dôsledku cukrovky, vysokého krvného tlaku a v neposlednom rade pre ľudí, ktorí majú poškodenú pečeň.

Pitie alkoholu za týchto nepriaznivých okolností môže ešte prehĺbiť príznaky a preto by ste mali byť obozretný.

Pokiaľ máte vysoký krvný tlak a beriete na toto ochorenie aj lieky, tak alkohol môže znemožniť ich funkciu. Niektoré lieky ako napr. chlórpropamid môžu pri kombinácii s alkoholom spôsobiť návaly horúčavy na tvári, krku a rukách.

Niektoré z ďalších nepriaznivých efektov sú napr. závrate, problémy s rovnováhou alebo podráždenie žalúdka.

Ak pocítite pri pití alkoholu niektoré z týchto príznakov, ihneď prestante s pitím a poraďte sa o možnostiach pitia alkoholu s vaším lekárom.

Všeobecne platí, že pokiaľ nepociťujete tieto príznaky, tak by vám alkohol v miere, ktorú som už naznačil nemal prekážať. Vždy však platí, aby ste si strážili hladinu cukru v krvi, čím sa vyhnete zbytočných problémom.

Môžete piť pivo ak máte cukrovku?

Podstatné nie je ani tak aký druh alkoholu pijete, ale hlavne jeho množstvo. Ako som už naznačil vyššie, jedno malé pivo by vám vo všeobecnosti uškodiť nemalo. Možno sa ale pýtate aj to, či môže jedno pivo narušiť hladinu cukru v krvi.

Odpoveď je áno, môže.

V pive je alkohol a ako ste sa už možno dočítali, alkohol má na hladinu cukru vplyv a teda ju nepriamo znižuje a nezáleží na tom či vypijete 20 pív alebo jedno. Narušenú hladinu cukru budete mať taktiež po jednom pive.

Ako náhradu za "reálne" pivo môžete skúsiť radšej nealkoholické pivo alebo dia pivo. Nealkoholické pivo však obsahuje viac jednoduchých cukrov a preto by ste ho mali taktiež piť s mierou.

Ak beriete lieky na zníženie hladiny cukru a pod. tak by ste sa mali určite poradiť s lekárom, pretože alkohol môže posilniť nepriaznivé účinky niektorých liekov a pri niektorých, ako napríklad pri metformíne je pitie alkoholu vylúčené úplne.

 

Môžete piť pri cukrovke červené víno?

Pri víne platia podobné pravidlá ako pri hocijakom inom alkohole. Dôležité je sledovať si hladinu cukru pred a po vypití alkoholického drinku a zajesť ho sacharidovým jedlom.

Lepšie však spravíte, ak si vyberiete suché víno ktoré obsahuje menej jednoduchých cukrov. Niektoré štúdie poukazujú na to, že červené víno môže mať pozitívny vplyv pri cukrovke 2. typu.

Pri nedávnom výskume sa zistilo, že pitie červeného vína v primeraných množstvách (množstvo ktoré som uviedol vyššie v článku) môže znížiť pravdepodobnosť výskytu srdcových ochorení v súvislosti s cukrovkou druhého typu.

Bolo testovaných celkovo 200 dobrovolníkov, ktorí boli monitorovaní po dobu dvoch rokov. Jedna skupina pila jeden pohár červeného vína každý večer spolu s jedlom, druhá skupina pila biele víno a tretia skupina pila minerálnu vodu.

Všetky tri skupiny jedli "normálnu" avšak zdravú stravu bez nejakého striktného dodržovania počtu prijatých kalórií.

Po dvoch rokoch sa zistilo, že skupina, ktorá pila červené víno mala vyššiu hladinu HDL "dobrého" cholesterolu než v začiatku výskumu a celkovo mali nižšiu hladinu LDL "zlého" cholesterolu.

Taktiež bolo zistené, že sa im zlepšila hladina cukru v krvi.

V závere tohto výskumu bolo teda zistené, že pitie červeného vína v primeraných množstvách môže trochu znížiť riziko srdcových ochorení. Nezabúdajte však aj na to, že základom je zdravá strava a v žiadnom prípade to neznamená, že môžete jesť kilo zákuskov denne a stačí si dať pohár vína a je to v poriadku.

To určite nie.

V závere o červenom víne ešte toľko, že obsahuje antioxidanty a je všeobecne známe ako jedno zo "zdravých" alkoholických nápojov v prípade, že ho pijete s mierou.

Avšak pokiaľ máte cukrovku tak nezabúdajte na to, že stále sa jedná o alkohol a platia aj u červeného vína "pravidlá" ktoré sme si už napísali.

TIP:

Keďže alkohol vplýva negatívne na Vašu pečeň v ktorej sa môže nachádzať dokonca aj zvýšené množstvo tuku, je dôležité, aby ste prijímali stravu bohatú na antioxidanty. Jedným z účinných antioxidantov na stukovatenú pečeň je Sylimarín, ktorý sa nachádza v plode Pestreca Mariánskeho.

Zhrnutie

  • Ak máte nad cukrovkou kontrolu, váš lekár súhlasí s miernou konzumáciou alkoholu a poznáte riziká a spojitosti s jeho pitím, potom by nemal byť problém pokiaľ si dáte 1,5 dl vína/deň, 3,5 dl piva alebo 40 ml tvrdého alkoholu/deň pokiaľ ste muž. Ak ste žena, tak pre vás platí polovica tohto množstva.

 

  • Vyberajte si alkohol s menším množstvom kalórii, suché víno a miešané nápoje, ktoré nie sú príliš preplnené cukrom.

 

  • Jedlo pomáha spomaliť vstrebanie alkoholu do krvi a ochráni vás pred náhlou zmenou resp. náhlym znížením hladiny cukru. Preto si vždy dajte po pití alkoholu nejaké jedlo s obsahom komplexných sacharidov, aby ste sa vyhli hypoglykémii.

 

  • Nikdy nepite alkohol nalačno a už vôbec ním nenahrádzajte výživnú stravu.

 

  • Určité množstvo kalórií, ktoré by ste prijali v nezdravej forme napr. nasýtené mastné kyseliny a pod. môžete zameniť za kalórie z alkoholu.

 

  • Alkohol môže zhoršiť účinok niektorých liekov alebo ich nepriaznivo posilniť. Napríklad, pokiaľ beriete lieky na zníženie krvného cukru a následne si na tieto lieky ešte dáte alkohol, môže to spôsobiť vážne problémy alebo dokonca inzulínový šok.

 

  • Alkohol zhoršuje činnosť vašej pečene a pokiaľ pijete alkohol, tak vaša pečeň sa snaží tohto alkoholu zbaviť a prečistiť od neho organizmus. Tento proces je však na úkor regulácie krvného cukru. Z toho dôvodu by ste nikdy nemali piť alkohol ak je vaša hladina cukru nízka.

 

  • Ešte pred tým než začnete piť alkohol, tak si skontrolujte vašu hladinu cukru. Alkohol narúša schopnosť pečene produkovať glukózu, takže sa uistite, že vaša hladina cukru nie je nebezpečne nízka.

 

  • Alkohol môže spôsobiť hypoglykémiu a to až 12 hodín po jeho vypití a preto by ste mali po jeho konzumácii jednak skonzumovať jedlo aspoň s 15 g komplexných sacharidov a taktiež by ste si mali zmerať krvný cukor a uistiť sa, že vaša hodnota glykémie nie je pod 100 mg/dl.

 

  • Pokúste sa piť alkohol pomaly a nie vypiť jeden drink príliš rýchlo.

 

  • Pokiaľ si chcete byť ešte istejší čo sa týka pitia alkoholu, určite by ste mali zájsť za vaším lekárom, ktorý vás a vaše zdravotné problémy už pozná a môže vám na základe týchto skutočností odporučiť presnejšie dovolené množstvo alkoholu alebo dokonca zakázať alkohol úplne kôli vášmu komplikovanejšiemu zdravotnému stavu a prípadným liekom, ktoré sa s pitím alkoholu vylučujú.

 

Ak máte nejaké otázky či pripomienky, neváhajte napísať komentár pod článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© 2018 diasamaritan.com
hello world!
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Prístup do mini kurzu bude zaslaný na váš email