Diabetická neuropatia je časté ochorenie pri cukrovke, ktoré postihuje až do 50% všetkých diabetikov. Pri tomto ochorení dochádza k poškodeniu nervov z dôvodu...
Diabetická neuropatia je časté ochorenie pri cukrovke, ktoré postihuje až do 50% všetkých diabetikov.
Diabetická neuropatia - typy, príznaky a príčiny – obsah článku
Pri tomto ochorení dochádza k poškodeniu nervov z dôvodu vysokej hladiny glukózy v krvi a vysokého množstva triglyceridov, pričom poškodené sú zvyčajne dolné končatiny.
Neuropatia vzniká postupne a niekedy ľudia ani o nej nevedia. Príznaky sa rokmi postupne zhoršujú a ochorenie sa stáva čoraz vážnejším.
Tuk a glukóza môže poškodiť menšie nervy, ktoré slúžia na prenos signálov citu (dotyku) a bolesti do miechy ako aj veľké nervy, ktoré napríklad pomáhajú udržiavať rovnováhu pri státí alebo chôdzi.
Neexistuje konkrétny liečebný postup avšak je rozumné začať od toho, čo diabetickú neuropatiu spôsobuje a následne urobiť potrebné zmeny v stravovaní.
Príznaky sú rôzne a závisia od druhu neuropatie.
Diabetická neuropatia sa rozdeľuje na:
Periférna neuropatia patrí medzi najčastejšie vyskytujúce sa formy neuropatie a postihuje prevažne nohy, chodidlá a niekedy dlane.
V dôsledku periférnej neuropatie môže pacient stratiť v nohách cit a následných poranení si ani nevšimnúť následkom čoho sa môžu na končatinách vytvoriť vredy, pľuzgiere a poranenia.
V tomto stave sa ľahko do rán dostanú infekcie, čo môže v niektorých prípadoch viesť až k amputácii končatiny.
Príznaky periférnej neuropatie sa môžu prejaviť až niekoľko rokov po jej vzniku. Môžete pociťovať silnú bolesť alebo dokonca nepociťovať nič. Symptómy sa zhoršujú prevažne v noci alebo počas chôdze.
V dôsledku bolesti je aj rovnováha pri chôdzi zhoršená, čo môže ľahko viesť k pádom a následným zlomeninám.
Medzi najčastejšie príznaky patria:
V dôsledku poškodenia malých nervových vlákien môže dôjsť k zvýšenej citlivosti a aj ten najmenší dotyk môže byť veľmi bolestivý. Naopak poškodenie veľkých nervových vlákien povedie k znecitliveniu a mravenčeniu končatín, či zhoršenej rovnováhy a koordinácie.
Autonómna neuropatia poškodzuje nervy, ktoré riadia funkcie a orgány tela, ktoré samovoľne neovládame. Najčastejšie sú poškodené nervy, ktoré riadia činnosť srdca, žalúdku, pľúc, očí, pohlavných orgánov a čriev.
Pokiaľ sú napríklad nervy, ktoré kontrolujú činnosť srdca poškodené, môže to ovplyvniť srdcovú frekvenciu a v najhoršom prípade môže toto ochorenie spôsobiť infarkt dokonca bez predošlých príznakov, ako sú bolesť alebo pocit tlaku v strede hrudníka.
Pri poškodení pohlavných orgánov sa môžu problémy prejavovať vo forme erektilnej dysfunkcie u mužov alebo nedostatočným zvlhčením pošvy u žien.
Príznaky autonómnej neuropatie sa prejavujú v závislosti od typu poškodených nervov príslušných orgánov.
Medzi tieto príznaky patria:
Proximálna neuropatia je menej známy typ neuropatie, ktorá je tiež známa pod názvom diabetická amyotrofia. Pri tomto ochorení sú poškodené nervy stehien, bokov, zadku alebo dolných končatín.
Zvyčajne je postihnutá iba jedna strana tela a často sa vyskytuje u starších ľudí s cukrovku 2. typu.
Medzi časté spúšťače proximálnej neuropatie patria vysoká hladina glukózy v krvi, obezita a ďalšie, ako napríklad:
Aj napriek tomu, že poškodenie nervov je zvyčajne trvalé, tak príznaky, ako sú bolesti, svalová slabosť a ďalšie väčšinou odoznejú v priebehu liečby.
Príznaky sa môžu postupne zhoršovať v priebehu týždňov a mesiacov a bolesť v postihnutých oblastiach sa často zhoršuje v počas noci. To môže spôsobiť tiež problémy so spánkom a niekedy musí človek s proximálnou neuropatiou užívať aj lieky na problémy so spánkom.
Medzi najčastejšie príznaky patria:
Posledný typ neuropatie postihuje individuálne nervy prevažne v zápestí, stehne alebo chodidle a niekedy tiež môže poškodiť nervy v hlave alebo trupe. Ohnisková neuropatie sa vyskytuje zriedkavo a našťastie väčšinou odozneje sama v priebehu času.
Ohnisková neuropatia sa častejšie vyskytuje u diabetikov 2. typu a jej riziko vzniku sa zvyšuje s dobou trvania cukrovky a zlou kontrolou glykémie.
Medzi ďalšie príčiny patria napríklad fajčenie, vysoký krvný tlak a dlhodobá nadváha.
Aj keď tieto príčiny zvyšujú riziko vzniku ohniskovej neuropatie, tak existuje taktiež pravdepodobnosť, že toto ochorenie môže mať aj človek bez týchto rizikových faktorov.
Medzi často vyskytujúce sa príznaky ohniskovej neuropatie patria:
Ohnisková neuropatia môže niekedy vzniknúť aj z periférnej neuropatie pokiaľ si nedávate pozor a vyvíjate na telo tlak napríklad pri určitej polohe spánku alebo prekrížením nôh pri sedení.
Medzi najčastejšou príčinou diabetickej neuropatie patrí dlhodobo vysoká glykémia ktorá poškodzuje nervové vlákna. Tieto poškodenia následne zhoršujú prenos signálov medzi mozgom a ostatnými časťami tela.
Poškodenie potom ovplyvňuje senzorickú alebo autonómnu nervovú sústavu.
Vysoká hladina glukózy v krvi však nie je jedinou príčinou. Je známe, že vysoká hladina cholesterolu LDL a trigliceridov taktiež vedie k poškodeniu nervových vlákien a môžu spôsobiť kardiovaskulárnu autonómnu neuropatiu.
Medzi najčastejšie príčiny, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku diabetickej neuropatie patria:
Najlepší spôsob, ako znížiť pravdepodobnosť vzniku neuropatie je udržovať si zdravú hladinu krvného cukru a telesnú hmotnosť.
Pokiaľ užívate aj lieky, na ktoré máte podozrenie, že by ich užívanie mohlo viesť ku vzniku neuropatie, porozprávajte sa o tom so svojim lekárom, ktorý Vám môže odporučiť bezpečnejšie lieky alebo ich dávkovanie upraviť.
P.S. Naučiť sa potrebné informácie o stravovaní, ktoré Vám pomôžu docieliť zdravú glykémiu môže byť na nezaplatenie. Rozšíriť obzory o zdravom stravovaní a ešte si pochutnať na skvelých receptoch môžete vďaka knihe Dia receptov.