Pokiaľ pociťujete bolesti pankreasu, mali by ste zpozornieť. Môže sa jednať o pankreatitídu. Pankreatitída je stav, pri ktorom pankreas prestane...
Pokiaľ pociťujete bolesť pankreasu, mali by ste zpozornieť.
Môže sa jednať o pankreatitídu.
Pankreatitída – Ochorenie spôsobujúce bolesť pankreasu – obsah článku
Pankreatitída je stav, pri ktorom pankreas prestane fungovať správne. Zvyčajne sa zapáli a v dôsledku toho sa uvoľnené enzýmy aktivujú skôr, ako sa dostanú do tenkého čreva.
Tento stav vedie k tomu, že enzýmy napádajú pankreas a snažia sa ho “tráviť”, čo vyvoláva silnú bolesť pankreasu u pacientov s pankreatitídou.
Pankreas je veľmi dôležitým orgánom, ktorý má za úlohu dve hlavné funkcie:
Existujú dva typy pankreatitídy, a to akútna a chronická. Na diagnostikovanie akútnej pankreatitídy lekári merajú hladiny lipáz a enzýmov amylázy v krvi.
Vysoké hladiny sú známkou akútnej pankreatitídy. Ďalší test zahŕňa napríklad test funkcie pankreasu. Tento test sa robí na určenie, či pankreas uvoľňuje správne množstvo tráviacich enzýmov.
Potom sa uskutočňuje analýza glukózovej tolerancie, ktorá sa vykonáva na meranie akýchkoľvek poškodení pankreatických buniek, ktoré sú zodpovedné za výrobu inzulínu.
Lekári môžu tiež použiť snímanie pomocou ultrazvuku, MRI alebo CT na získanie obrazu analýzy pankreasu. Ak je choroba pokročilejšia, lekári môžu spraviť tiež testu moču, krvi alebo stolice.
Ako už bolo uvedené, existujú dva hlavné typy pankreatitídy - akútna a chronická.
Akútna pankreatitída je zvyčajne náhly zápal a trvá krátky čas. Môže spôsobiť mierne nepohodlie pre pacienta alebo spôsobiť vážne ochorenie.
Akútna pankreatitída je na dosiahnutie najlepších výsledkov zvyčajne diagnostikovaná s CT vyšetrením. Vo väčšine prípadov sa 95% pacientov uzdraví vďaka správnym liekom avšak len v prípade, že sa diagnostika uskutoční dostatočne včas.
V prípade neskorého zistenia pankreatitídy môže dôjsť k poškodeniu vitálnych orgánov. Niektoré z nebezpečenstiev závažného štádia zahŕňajú poškodenie tkaniva, infekcie a krvácanie do pankreasu.
Chronická pankreatitída je zápal pankreasu a šance na vyliečenie sú veľmi malé. Príznaky sú podobné ako pri akútnej pankreatitíde. Väčšina pacientov cíti určitý druh bolesti v bruchu, ktorá môže vyzařovať do chrbta.
V dôsledku chronickej pankreatitídy môže vzniknúť hnačka a pacienti môžu strácať hmotnosť v dôsledku nedostatočnej absorpcie potravy.
Ľudia trpiaci akútnou pankreatitídou sú zvyčajne liečení štyrmi druhmi liekov proti bolestiam. Niektoré z najbežnejšie používaných liekov proti bolesti zahŕňajú acetaminofén a ibuprofén pre zmiernenie bolesti.
Pacienti so silnými bolesťami sa zvyčajne musia okamžite dostaviť na jednotku intenzívnej starostlivosti na ktorej bude následne prebiehať liečba. Zvyčajne trvá akútna pankreatitída niekoľko dní.
V prípade, že sú ťažkosti spôsobené žlčovými kameňmi, môže byť potrebné aj chirurgické odstránenie žlčníka. Ak pacient zažíva silné bolesti, môže mu byť podaná opiátová liečba, ktorá podlieha predpisom lekára.
V prípade, že pankreas úplne zastaví produkciu potrebných enzýmov, pacientom sa podávajú enzýmové doplnky.
Deti mladšie ako niekoľko mesiacov môžu tiež trpieť akútnou pankreatitídou. Vo väčšine prípadov sa toto ochorenie vyskytuje u detí, ktoré majú závažné ochorenie poškodzujúce viaceré orgány.
Medzi ďalšie príčiny pankreatitídy u detí patria žlčové kamene, niektoré lieky, telesné poranenie a problémy s pankreatickými alebo pečenovými kanálikmi.
Psy môžu trpieť pankreatitídou rovnako ako ľudia. Žiaľ, psy nedokážu vysvetliť svoje pocity ľuďom. Niektoré z príznakov, pankreatitídy u psov zahŕňajú opuch brucha, hnačka, letargia, nepokoj alebo zúrivosť.
Rovnako ako u ľudí, pankreatitída u psov môže byť úspešne liečená pokiaľ je včas diagnostikovaná.
Väčšina prípadov pankreatitídy súvisí s pitím alkoholu. Jedným zo spôsobov ako zabrániť vzniku pankreatitídy je teda obmedziť pitie alkoholu. Závislosť na alkohole je preto aj z tohto dôvodu veľmi nebezpečná.
V prípade závislosti na alkohole by ste sa mali pokúsiť nájsť spôsob, ako pitie alkoholu zmierniť alebo ak si neviete poradiť svojpomocne, mali by ste skúsiť navštívíť niektoré z rehabilitačných stredísk.
Riziko vzniku pankreatitídy sa znižuje aj v dôsledku zdravej životosprávy. Preto by malo byť vo vašom záujme snažiť sa vyberať zdravé potraviny a taktiež príjmať dostatok tekutín.
P.S. Viac o zdravej strave a jej účinkoch, ako aj o 28 dňovom harmonograme na zníženie glykémie sa dozviete v knihe dia receptov pre diabetikov