Odhaľte v tomto najkompletnejšom článku všetky príznaky cukrovky, ktoré sa u Vás alebo Vašich blízkych môžu prejaviť a začnite s ich liečbou ešte dnes!
Príznaky cukrovky sú rôzne a možno sa týkajú aj Vás. Čítajte preto pozorne.
Cukrovka nie je tak nezvyčajná choroba ako si môže veľa ľudí myslieť. V skutočnosti žije na Slovensku okolo 400 000 diabetikov.
Aj keď cukrovka 2. typu patrí medzi najrozšírenejší typ cukrovky a postihuje predovšetkým starších ľudí s nadváhou, prejavy cukrovky môžu v rôznych formách postihnúť taktiež mladších ľudí a dokonca aj psov.
…Áno, čítate správne, dokonca aj psy môžu dostať cukrovku.
Pravda je taká že:
Cukrovku, tak ako aj iné ochorenia je dobré poznať v jej počiatočných štádiách, čo vám môže pomôcť zvýšiť šance na jej úspešné vyliečenie.
Pokiaľ pociťujete určité nevoľnosti a neviete určiť či sa môže jednať o niektorý z príznakov cukrovky, tak dnes sa dozviete všetky známe symptómy, ktoré sa pri rôznych typoch cukrovky a taktiež v závislosti na type pohlavia môžu u človeka vyskytnúť.
Prejavy cukrovky sa odlišujú aj podľa veku človeka.
Je preto dôležité poznať príznaky cukrovky pre rôzne vekové kategórie.
50 Najčastejších Príznakov Cukrovky – Prejavili sa aj u Vás? – obsah článku
Sledovanie príznakov cukrovky v tak malom veku nemusí byť jednoduché. Dávajte si pozor na príznaky vysokej a taktiež aj nízkej hladiny cukru v krvi u Vášho bábätka.
Nízka hladina cukru v krvi sa môže prejaviť trasením, mrzutosťou alebo svetlými či zmodralými perami.
Vysoká hladina cukru v krvi sa môže prejavovať zase dehydratáciou alebo častým močením.
Tiež môže byť príznakom cukrovky zápach moču.
Medzi ďalšie prejavy cukrovky u dôjčiat patria ospalosť, extrémny hlad alebo zlé hojenie rán.
Kompletný výpis príznakov u dojčiat je nasledovný:
Tak ako u dojčat, tak aj u detí sa môže cukrovka prejaviť extrémnym smädom a častým močením. Niektoré zdroje uvádzajú, že nevysvetliteľný úbytok hmotnosti patrí medzi hlavné príznaky cukrovky u detí.
Medzi ďalšie prejavy patria:
U mladých dospelých ľudí sa najčastejšie môže vyskytnúť juvenilný diabetes alebo inak povedané cukrovka 1. typu. Jedná sa o ten istý typ cukrovky a preto sú príznaky oboch rovnaké.
Pri cukrovke 1. typu sa môžu príznaky vyskytnúť relatívne rýchlo.
Medzi najčastejšie príznaky cukrovky 1. typu patria:
Ak máte tieto príznaky ale nebola vám diagnostikovaná cukrovka, tak aká je teda príčina týchto príznakov?
Existujú ďalšie poruchy organizmu, ktoré napodobňujú príznaky cukrovky. Medzi hlavné príčiny patria napr. ochorenia pečene, morbídna obezita a lieky na zníženie cholesterolu a krvného tlaku.
U starších dospelých ľudí sa vyskytuje prevažne cukrovka druhého typu tzv. diabetes mellitus 2. typu.
Medzi časté príznaky cukrovky druhého typu patria:
Počas tehotenstva sa v niektorých prípadoch môže u žien vyvinúť tehotenská cukrovka alebo tiež inak nazývaná ako gestačný diabetes.
Tehotenská cukrovka je zradná v tom, že tehotné ženy často žiadne príznaky nepociťujú.
Váš lekár by Vás mal predvolať počas 24. až 28. týždňa tehotenstva na diagnostické testovanie pomocou orálneho glukózového tolerančného testu, vďaka ktorému bude možné určiť, či máte tehotenskú cukrovku.
Pokiaľ sa u Vás predsa len príznaky gestačného diabetu prejavia, môžete pociťovať nasledovné ťažkosti:
Aj napriek tomu, že pociťujete niektoré z príznakov gestačnej cukrovky, tak to ešte nemusí znamenať, že ju naozaj máte.
Niektoré príznaky su totiž prirodzeným prejavom tehotenstva. V každom prípade by ste mali podstúpiť test na gestačný diabetes, aby ste sa uistili, že Vaše zdravie a zdravie Vášho dieťaťa nie je ohrozené.
Aj keď mnohé príznaky cukrovky sú identické u žien aj mužov, existuje niekoľko výnimočných príznakov, ktoré môžu počas vzniku cukrovky postihnúť iba ženy.
Cukrovka u psa má rovnaký mechanizmus vzniku ako u človeka. Vo väčšine prípadoch sa u psa vyvinie cukrovka 1. typu, takže pankreas neprodukuje žiadny inzulín.
Je iba na majiteľovi, aby rozoznal u svojho psa príznaky cukrovky a včas odniesol psa k veterinárovi.
Nasledovné príznaky môžu byť znakom toho, že Váš pes má cukrovku:
Medzi hlavné metódy diagnostikovania cukrovky patria:
Diagnóza je často vytváraná na základe hodnôt glykémie a hlavných príznakov cukrovky.
Pacienti často podstupujú lekárske vyšetrenia na cukrovku, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od celkového stavu pacienta a od iných okolností.
Tieto vyšetrenia sa týkajú najmä skúmania hladiny cukru v krvi, trávenia cukrov a produkcie inzulínu.
Skúma sa napríklad stav hladiny cukru v krvi dve hodiny po konzumácii 75g glukózy. Niekedy lekárom stačí diagnostikovať ochorenie prostredníctvom náhodného testu na toleranciu glukózy.
Pre dospelých vo veku 40-50 rokov odporúčajú lekári univerzálne vyšetrenia a testy na cukrovku, ktoré môžu odhaliť potenciálne faktory ohrozenia zdravia a nástup ochorenia. Jedná sa o obezitu, dedičnosť a tiež etnicitu.
V súvislosti s cukrovkou existuje mnoho rizikových faktorov, ktoré ak sa skombinujú, môžu pravdepodobnosť nástupu, resp. zhoršenia cukrovky veľmi výrazne zvýšiť.
Avšak tá podstatná príčina vzniku cukrovky nám zatiaľ zostáva neznáma.
Nižšie nájdete niekoľko hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik a vývoj cukrovky:
Aj keď je prvým krokom k prevencii poznanie hlavných faktorov, ktoré cukrovku spôsobujú, toto poznanie je iba polovicou úspechu.
O chorobe môžete vedieť veľa, avšak ak svoje znalosti nevyužívate efektívne v praxi tak, aby ste sa skutočne a účinne chránili pred cukrovkou, potom sú vaše znalosti zbytočné.
Preto nastal čas premeniť teóriu na prax – robte so sebou niečo.
Dobrou správou je, že cukrovka typu 2 sa dá relatívne dobre zvládať pomocou vhodnej diéty a pravidelného cvičenia. Výskum na univerzite Newcastle University v anglicku ukázal, že ľudia s cukrovkou 2. typu môžu byť vyliečení nízko kalorickou diétou.
To platí aj pre ľudí s prediabetes alebo tzv. predcukrovkou (tí, ktorí pociťujú prvé príznaky a majú zvýšenú hladinu cukru v krvi, avšak zatiaľ im nebola diagnostikovaná choroba), ktorí môžu predísť vzniku cukrovky pomocou vhodnej diéty a pravidelného cvičenia.
Takže aká je pravda?
Odborníci tvrdia, že pri vhodnom stravovaní je možné, že pacienti budú mať opäť správnu a stálu hladinu cukru v krvi.
Štúdia tiež ukázala, že správne lieky môžu značne oddialiť nástup a vývoj cukrovky.
Pravdou však zostáva, že najsilnejším faktorom prevencie je vhodná diéta a cvičenie, ktoré dokážu znížiť riziko vzniku cukrovky druhého typu a taktiež ju liečiť.
Americká asociácia pre cukrovku odporúča cvičenie po dobu aspoň 30 minút každý deň a u ľudí s nadváhou sa odporúča, aby schudli minimálne päť až desať percent z aktuálnej telesnej váhy.
V rámci liečby diabetes mellitus je hlavným cieľom udržať si stálu hladinu cukru v krvi, samozrejme na optimálnych hodnotách.
Ak sa vám toto podarí, máte omnoho väčšiu šancu znížiť a oddialiť riziko vzniku komplikácií súvisiacich s cukrovkou.
Najbežnejšími a najúčinnejšími metódami liečenia cukrovky sú:
Ďalšou možnosťou, ktorá je tiež veľmi rozšírená a známa, je užívanie liekov, ktoré podporujú znižovanie hladiny cukru v krvi.
Najčastejšie používanými liekmi pre diabetikov sú tabletky, ktoré sú podávané orálne.
Ich účinky sú rôzne, od zvyšovania citlivosti telových buniek na inzulín, až po blokovanie vstrebávania glukózy do tráviaceho traktu, prípadne zabránenie prieniku glukózy do krvi a zvýšenie produkcie inzulínu.
Tieto lieky majú však xy vedľajších účinkov a je dosť pravdepodobné, že daň za optimalizovanie hladiny cukru v krvi bude celkom vysoká a to vo forme nevoľnosti, zvracania, žalúdočnej nevoľnosti, hnačky, slabosti, a mnoho ďalších vedľajších efektov, ktoré po užití liekov na cukrovku môžu nastať.
Okrem užívania liekov Vám lekár môže taktiež predpísať dávky inzulínu. Inzulín nie je možné užívať vo forme tabletky, preto je poskytovaný vo forme injekcie.
Pokiaľ Vám lekár odporučil liečbu prostredníctvom dopĺňania hladiny inzulínu injekčnou formou, tento proces bude pre vás dlhý a náročný.
Je potrebné vytvoriť si plán pravideľného merania hladiny cukru v krvi niekoľkokrát za deň a takisto pichania inzulínu.
Avšak pri správnom pláne, správnej strave a cvičení je cukrovka 2. typu pohodlne zvládnuteľnou chorobou.
Treba poznamenať, že pokiaľ ste náhle schudli bez nejakého vysvetlenia alebo pociťujete hocijaký z hore uvedených príznakov, tak sa nemusíte hneď strachovať, že máte cukrovku.
Je veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú podobné deje v organizme.
Majte však na pamäti, že aj vznik cukrovky môže mať za následok, že sa u Vás môže prejaviť jeden alebo viac z hore uvedených príznakov.
Pokiaľ máte nejaké otázky, alebo pripomienky, neváhajte napísať komentár pod článok.