Vysoká hladina cukru, alebo odborne nazývaná hyperglkykémia, je hlavným príznakom diabetes mellitus. Aj napriek tomu, že sa dnes radí k civilizačným...
Vysoká hladina cukru, alebo odborne nazývaná hyperglkykémia, je hlavným príznakom diabetes mellitus. Aj napriek tomu, že sa dnes radí k civilizačným ochoreniam, stále má o ňom málo ľudí dostatočné informácie. Hyperglykémia však nemusí byť len príznakom tohto ochorenia. Prechodné zvýšenie cukru v krvi sa môže vyskytnúť aj v niektorých oných situáciách v našom živote, napríklad pri zvýšenej stresovej záťaži, pri infarkte myokardu, cievnej mozgovej príhode, alebo pri určitých operačných zákrokoch.
Normálna hodnota cukru v krvi je do 5,6 mmol/l. Za zvýšené hodnoty považujeme už nad 5,6 mmol/l, o hyperglykémii hovoríme ak je hladina glukózy nad 11mmol/l a nebezpečnými sa stávajú nad 15- 20 mmol/l. Avšak nie všetci bežní ľudia majú možnosť odmerať si obsah glukózy v krvi. Preto tento stav môže pretrvávať aj dlhší čas. Naše telo nás však v jemu neprirodzených situáciách varuje. A nie je to inak ani pri hyperglykémii. Aké sú pociťovateľné varovné signály, okrem tohto hlavného ukazovateľa?
Ten je spojený pre hyperglykémiu príznačný, nakoľko glukóza pohlcuje vodu. V momente, keď sa hladina cukru v krvi zvýši, množstvo vody sa zníži. Tento jav vedie k neustálemu smädu.
Pri hyperglykémii sa obmedzujú mnohé funkcie v organizme a poškodzujú orgány. Jednou takouto komplikáciou je poškodenie kapilár glomerulov obličiek.
Pre správne fungovanie mozgu, mu telo potrebuje dodávať energiu. Tú však nedokáže dostatočne vyvíjať, ak dôjde k zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Ak nie je v tele dostatok inzulínu, mozgu začína chýbať základný zdroj výživy.
Telo sa snaží vyhľadávať zdroj energie, ktorým by nahradilo chýbajúci inzulín. Začína oxidovať tuky a zvýši sa množstvo ketolínu v krvi. Takto vzniká nepríjemný acetónový zápach.
Ako sme už uviedli, pri hyperglykémii dochádza k obmedzeniu funkcií a poškodeniu orgánov. Zvýšená hladina cukru v krvi tiež poškodzuje mikroskopické cievy sietnice a tým dochádza k rozmazanému videniu a zhoršeniu zraku. Hyperglykémia však môže viesť aj k poškodeniu senzorických nervov v tele, čo sa môže prejaviť necitlivosťou končatín.