Hyperglykémia – vysoká hladina cukru v krvi

Hyperglykémia je častým prejavom cukrovky. Naučte sa všetky potrebné informácie o tomto zdravotnom stave a zistite, ako by ste mali postupovať pri jej liečbe.

Hyperglykémia (vysoká hladina cukru v krvi) je častým prejavom cukrovky a je dôležité, aby ste s jej liečbou začali čím skôr.

Prečo na tom záleží?

Vysoká glykémia môže vyústiť do závažných ochorení vrátane poškodenia zraku, nervov, obličiek a mnohých ďalších dôležitých orgánov.

A to nie je všetko, čo sa môže stať...

Nadmerná koncentrácia glukózy v krvi spomaľuje krvný obeh, čo spôsobí, že cirkulácia živín vrátane bielych a červených krviniek sa spomalí tiež a schopnosť hojenia rán sa tým môže veľmi znížiť.

Našťastie aj vy môžete dosiahnuť zdravú glykémiu a vyvarovať sa tak všetkých komplikácií, ktoré sú s ňou spojené.

Dnes sa dozviete všetko potrebné o hyperglykémií a možnostiach jej liečby, ktoré Vám pomôžu vrátiť zvýšený cukor v krvi zase do normálu.

Príčiny hyperglykémie

Vo veľmi skrátenej podobe môžeme povedať, že hyperglykémia je spôsobená buď nedostatočnou sekréciou inzulínu alebo inzulínovou rezistenciou.

Pokiaľ Vás detailnejšie zaujíma dôvod, prečo sa telo s vysokou hladinou cukru v krvi nevie vysporiadať, tak sa pozrime na to, ako prebieha inzulínová odozva pri trávení potravy.

Akonáhle zjete jedlo s obsahom sacharidov, organizmus začne toto jedlo tráviť a rozkladať ho na jednotlivé živiny.

Jednou z týchto živín je glukóza, ktorá je hlavným energetickým zdrojom pre bunky v organizme.

Glukóza sa následne dostane do krvi a pankreas dostane signál, aby začal produkovať inzulín, ktorého funkcia je umožniť glukóze vstúpiť do buniek.

Problém je že...

Pokiaľ pankreas produkuje málo inzulínu alebo bunky na inzulín nereagujú, potom sa dostane do buniek iba málo glukózy alebo dokonca žiadna.

Glukóza následne ostane v krvi a vzniká hyperglykémia.

Čo sa ďalej deje s glukózou?

Telo sa jej snaží zbaviť prostredníctvom moču čo spôsobuje časté močenie a následne dehydratáciu.

Pokiaľ organizmus nevie glukózu využiť na energiu, tak začne rozkladať tuky a pri tomto rozklade sa v dlhodobom horizonte môže v krvi a v moči zvyšovať hladina škodlivých ketónov.

Neustále zvýšená hladina cukru v krvi môže postupne spôsobiť mnoho zdravotných problémov vrátane zlyhania obličiek, poškodenia zraku a ďalších.

Aj keď je vysoká hladina cukru v krvi bežným stavom pri cukrovke, tak cukrovka nie je jediné ochorenie, pri ktorom sa v krvi nachádza vysoké množtvo glukózy.

Medzi ďalšie príčiny hyperglykémie patria:

 

Ochorenia spôsobujúce hyperglykémiu

Pankreatitída - Pri pankreatitíde dochádza k zápalu pankreasu kvôli tráviacim enzýmom, ktoré začnú pôsobiť ešte skôr, než sa dostanú do tenkého čreva. Tento proces podráždi bunky pankreasu a spôsobí zápal. Poškodenie pankreatických beta buniek môže mať za následok zníženie produkcie inzulínu a následne zhoršenú reguláciu glykémie. Zhoršenú reguláciu glukózy v krvi pri pankreatitíde môžu zhoršiť aj žlčové kamene, ktoré môžu zablokovať pankreatický kanálik, cez ktorý sa dostávajú žlčové a pankreatické šťavy do tenkého čreva.

Rakovina pankreasu - Hyperglykémiu môže spôsobiť aj rakovina pankreasu, ktorá poškodí beta bunky a zhorší sekréciu inzulínu.  Ďalší spôsob, ktorým môže rakovina ovplyvniť hladinu glukózy je nádorom tzv. glukagonómom, ktorý produkuje glukagón a zvyšuje tak glykémiu.

Hypertyreóza - Pri hypertyreóze produkuje štítna žľaza nadmerné množstvo hormónu tyroxín, čo bude mať za následok zrýchlenie metabolizmu a zvýšenú spotrebu inzulínu. To môže spôsobiť, že hladina inzulínu nebude dostatočná na to, aby sa dostalo potrebné množstvo glukózy do buniek.

Cushingov syndróm - Cushingov syndróm môže nastať pri zvýšenej hladine kortizolu (stresového hormónu), ktorého hladina môže byť zvýšená napríklad v prípade, že používate kortizónové injekcie na zníženie zápalov. Cushingov syndróm môže vzniknúť pri dlhodobom užívaní vysokých dávok kortikosteroidov alebo v dôsledku iných faktorov, ktoré môžu v organizme spôsobiť nadmernú produkciu kortizolu. Kortizol dodáva telu glukózu z bielkovín (v dôsledku glukoneogenézy) a zvyšuje tak hladinu glukózy v krvi.

Nádory - Nádory, ako napríklad feochromocytóm alebo glukagonóm, ktoré produkujú hormóny glukagón, katecholamíny ai., môžu zvýšiť hladinu glukózy v krvi v dôsledku potlačenia sekrécie inzulínu alebo premeny nesacharidových zložiek na glukózu.

Ďalšie ochorenia - Niektoré ochorenia ako napríklad infarkt myokardu, mozgová príhoda, zápal pľúc a ďalšie môžu dočasne spôsobiť hyperglykémiu.

 

Lieky spôsobujúce hyperglykémiu

Väčšina liečiv môžu vyvolať vedľajšie účinky. Jedným z týchto vedľajších účinkov je aj hyperglykémia, ktorá sa môže u Vás prejaviť v prípade, že beriete niektoré z nasledjúcich medikamentov:

 

  • Kortikosteroidy - kortikosteroidy sa používajú na zníženie zápalov pri ochoreniach ako sú alergie, reumatická artritída, zápal priedušiek a iné.
  • Betablokátory - betablokátory sa používajú na liečbu migrény alebo vysokého krvného tlaku a môžu znížiť produkciu inzulínu a neriaznivo ovplyvniť glykémiu.
  • Epinefrín - Dávkovanie epinefrínu vo forme injekcií sa používa pri život ohrozujúcich alergiách spôsobených napríklad pri uštipnutí jedovatým hmyzom, hadom atď. a medzi jeho vedľajšie účinky patrí aj zvýšenie glykémie
  • Tiazidové diuretiká - Tiazidové diuretiká sú lieky, ktoré sa používajú na liečbu vysokého krvného tlaku a môžu zhoršiť inzulínovú rezistenciu a sekréciu.
  • Statíny - Statíny sa používajú na zníženie vysokého cholesterolu a pomáhajú zabrániť srdcovému infarktu. Medzi jeden z možných vedľajších účinkov patrí zvýšenie glukózy v krvi.
  • Niacín - Vitamín B 3 (niacín) sa zvykne predpisovať na zníženie LDL cholesterolu a triglyceridov a vysoké dávky môžu zvýšiť glykémiu u diabetikov 2 typu.
  • Inhibítory proteázy - Inhibítory proteázy sú antiretrovírusové lieky používané pri liečbe HIV a u niektorých ľudí môžu spôsobiť zvýšenie hladiny glukózy v krvi.
  • L-asparagináza - L-asparagináza sa používa na liečbu akútnej leukémie a medzi možné vedľajšie účinky patrí zhoršenie sekrécie inzulínu, čo môže viesť k hyperglykémií.
  • Antipsychotiká - Antipsychotiká sa používajú na liečbu psychických ochorení ako je napríklad schizofrénia a niektoré z týchto liekov môžu výrazne zvýšiť riziko vzniku hyperglykémie.

 

Ostatné faktory zapríčiňujúce hyperglykémiu

Nasledujúce faktory patria medzi najčastejšie príčiny vysokej hladiny cukru v krvi.

  • Zlé dávkovanie inzulínu alebo vynechávanie dávok inzulínu
  • Vynechávanie liekov pri cukrovke, ktoré Vám predpísal lekár
  • Žiadna alebo nedostatočná fyzická aktivita
  • Nevhodná strava a vysoký kalorický príjem

Príznaky hyperglykémie

Krátkodobo zvýšená hladina cukru v krvi je normálny stav, ktorý sa udeje pokiaľ zjete jedlo s obsahom sacharidov a v tomto prípade sa žiadne nežiadúce príznaky neobjavia.

Príznaky hyperglykémie sa prejavia až po niekoľkých dňoch až týždňoch a to v prípade, že hladina cukru je enormne zvýšená (nad 11 mmol/L).

Riziko poškodenia zdravia sa zvyšuje s dobou trvania hyperglykémie a taktiež s hodnotou glykémie.

U niektorých ľudí sa dokonca nemusí hyperglykémia prejaviť vôbec, ale je to skôr výnimka než pravidlo.

Spočiatku neškodné príznaky ako napríklad častý smäd môžu v dlhodobom horizonte spôsobiť vážne poškodenia orgánov a tkaniva.

Hyperglykémiu by ste mali liečiť ešte v skorých štádiách pokiaľ nespôsobí vážne problémy ako napríklad poškodenie obličiek, nebezpečne vysokú hladinu ketónov v krvi, poškodenie nervov a ciev, či dokonca slepotu.

Medzi prvé príznaky hyperglykémie patria:

 

  • Neustály smäd
  • Časté močenie
  • Rozmazané videnie
  • Sucho v ústach
  • Dýchavičnosť
  • Únava
  • Bolesť hlavy

Neliečená dlhotrvajúca hyperglykémia môže spôsobiť nasledovné ochorenia a problémy:

  • Diabetickú retinopatiu - Hyperglykémia je považovaná za najčastejšiu príčinu vzniku diabetickej retinopatie, pri ktorej dôjde k poškodeniu ciev sietnice a toto ochorenie môže viesť až k slepote.
  • Diabetickú ketoacidózu - Vysoká hladina ketónov v krvi a moči patrí medzi časté príčiny hyperglykémie a vyskytuje sa prevažne pri cukrovke 1. typu.
  • Diabetickú nefropatiu - Poškodenie obličiek patrí tak isto medzi možné ochorenia zapríčinené hyperglykémiou.
  • Diabetickú neuropatiu - Poškodenie nervov a ciev a zlé hojenie rán môže spôsobiť vážne infekcie a môže vyústiť až k amputácií končatín.

INFO:

vyššie uvedené príznaky a komplikácia patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce prejavy hyperglykémie. Kompletný výpis príznakov a komplikácií asociovaných s cukrovkou a hyperglykémiou si môžete pozrieť v článku o príznakoch cukrovky.

Diagnostika a hodnoty hyperglykémie

Hodnoty cukru v krvi závisia na čase merania a na ďalších faktoroch, ktoré ju môžu ovplyvňovať. Presné rozsahy doporučených hodnôt sa môžu mierne odlišovať na základe odlišných názorov lekárov.

Nasledovné rozsahy však patria podľa najväčších diabetických asociácií za smerodajné:

Čas merania Zdravá hladina cukru v krvi u ľudí bez cukrovky Rozsahy cukru v krvi u ľudí s cukrovkou
Glykémia nalačno (ráno pred raňajkami) Menej než 100 mg/dL 70 - 130 mg/dL
Glykémia pred jedlom Menej než 110 mg/dL 70 - 130 mg/dL
Glykémia 2 hodiny po jedle Menej než 140 mg/dL Menej než 180 mg/dL
Glykémia pred spaním Menej než 120 mg/dL 90 - 150 mg/dL
Glykémia A1C Menej než 5,7% Menej než 7%

Neexistuje presná správna hodnota cukru v krvi a preto boli zavedené rozsahy, ktoré sa považujú za bezpečné. Ochorenia a ďalšie faktory môžu krátkodobo alebo aj na dlhší čas negatívne ovplyvniť glykémiu.

Pre tehotné ženy, u ktorých sa prejavila tehotenská cukrovka sa stanovili individuálne rozsahy glykémie.

Čas merania
Hodnoty glykémie
Glykémia ráno nalačno pred raňajkami 60 - 90 mg/dL
Glykémia pred jedlom 60 - 90 mg/dL
Glykémia po 1 hodine po jedle 100 - 120 mg/dL

Hyperglykémiu Vám môže lekár diagnostikovať náhodne pri všeobecnej prehliadke resp. odbere krvi alebo pri analýze moču. Na konečnú diagnózu je zavedených niekoľko špecializovaných testov na zistenie hladiny glukózy v krvi.

Medzi tieto testy patria nasledovné:

Náhodný test glykémie - Tiež nazývaný ako domáci test glykémie Vám pomôže rýchlo zistiť momentálnu hladinu cukru v krvi. V závislosti na čase merania by mali byť vaše hodnoty pri náhodnom teste v rozmedzí 79–160 mg/dl

Test hladiny glukózy v krvi ráno nalačno - Test začína 8 hodinovým pôstom a glykémiu Vám zmeria lekár ráno nalačno. Po vyhodnotení sa považujú hodnoty v rozsahu 70 a menej ako 100 mg/dL za hodnoty zdravého človeka.

Test glykovaného hemoglobínu (HbA1c) - Pri tomto teste sa meria percento naviazanej glukózy na hemoglobín v červených krvinkách a zvyčajne odzrkadľuje priemernú hladinu glukózy v krvi za posledné 2-3 mesiace. Hodnota A1c menšia ako 5,7% sa považuje za normálnu.

Orálny glukózový tolerančný test - Tento test sa začína 8 hodinovým pôstom, po ktorom sa odmeria glykémia nalačno. Následne Vám dá lekár vypiť glukózový roztok a ďalšie výsledky sa získajú ďalším meraním v stanovených intervaloch.

Hyperglykemický šok (diabetická kóma)

Diabetická kóma je zriedkavý stav, pri ktorom človek v dôsledku enormne vysokej alebo enormne nízkej (hypoglykémia) hladiny cukru v krvi upadne do kómy. V stave diabetickej kómy je človek stále nažive, ale v bezvedomí a nie je schopný reagovať na okolité podnety.

Diabetická kóma sa môže vyskytnúť pri cukrovke 1. aj 2. typu a dokonca aj pri diabetickej ketoacidóze, pri ktorej je okrem veľkého množstva glukózy v krvi aj nebezpečné množstvo ketónov.

Našťastie, diabetická kóma sa nedeje zo dňa na deň.

Mali by ste si ale všímať príznaky hyperglykémie a hypoglykémie a rozhodne tieto príznaky neignorovať, pretože diabetická kóma je konečný stav a môže teda spôsobiť až smrť.

Pri akých hodnotách môže nastať diabetická kóma?

Riziko diabetickej kómy prudko narastá, pokiaľ sú vaše hodnoty glykémie nižšie ako 3,5 mmol/l alebo vyššie ako 33,3 mmol/L.

Prvá pomoc pri hyperglykémií

Pokiaľ máte cukrovku alebo je vaša glykémia neustále zvýšená, môže sa v ojedinelých prípadoch stať, že stratíte vedomie a omnoho horšie je, pokiaľ ostatní ľudia nevedia prečo.

Na rýchle identifikovanie stavu sa preto osvedčili po celom svete napríklad náramky s nápisom "cukrovka" alebo iným nápisom podľa toho, aké ochorenie človek má.

Je dôležité, aby ste identifikovali váš zdravotný stav správne. Na to Vám poslúžia hore uvedené príznaky hyperglykémie a taktiež glukomer, vďaka ktorému si môžete rýchlo odmerať hladinu glykémie.

Prvá pomoc pri nebezpečných príznakoch hyperglykémie závisí na tom, či Vám lekár predpísal lieky a/alebo inzulín.

Ak tomu tak je a vynechali ste dávky liekov alebo inzulínu, prípadne ste si večernú dávku inzulínu zobrali namiesto rannej, potom je príčina hyperglykémia samozrejmá.

INFO:

Pokiaľ Vám robí problém dodržiavať stanovený čas a dávky inzulínu, mali by ste si zaobstarať inzulínovú pumpu, ktorá automaticky dodá potrebné množstvo inzulínu podľa nastavenia inzulínovej pumpy.

Ako sa teda zachovať v prípade hyperglykémie?

  • V prípade zamenenia večernej dávky inzulínu s rannou - Pokiaľ ste si uvedomili chybnú dávku dosť skoro, doplnte zvyšok inzulínu. Ak máte pochybnosti o množstve dávky, zavolajte vášmu diabetológovi, ktorý má o vašom zdravotnom stave kompletnú dokumentáciu.
  • V prípade vynechania inzulínu - Vždy si musíte byť istý, že ste inzulín naozaj vynechali, pretože dvojitá dávka by mohla spôsobiť hypoglykémiu (nízku hladinu glukózy v krvi). Ak ste si 100% istý, že ste dávku inzulínu vynechali, meškáte s dávkou menej ako 2 hodiny a jedná sa o inzulín s dlhodobým účinkom (bazálny inzulín), potom by malo byť v poriadku dávku injekčne užiť. Pokiaľ máte stále pochybnosti, poraďte sa so svojim lekárom.
  • V prípade vynechania liekov - Vždy záleží od typu liekov ktoré užívate. Väčšina liekov má na letáku napísané, ako by ste sa mali zachovať v prípade vynechania dávky. Pokiaľ ste takú informáciu na letáku nenašli, zavolajte vášmu lekárovi a podľa typu liekov Vám upresní, či by ste mali dávku užiť okamžite alebo počkať až do nasledovnej dávky.
  • V ostatných prípadoch - Pokiaľ Vám lekár nepredpísal žiadne lieky a ani inzulín a zistili ste, že je vaša glykémia nebezpečne vysoká, ako prvé by ste mali vypiť nesladenú vodu, keďže dehydratácia patrí medzi časté príznaky hyperglykémie. Pokiaľ sa bude Váš zdravotný stav aj napriek tomu zhoršovať, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.

Liečba hyperglykémie

Presný postup liečby hyperglykémie bude závisieť od toho, či Vám bola zistená hyperglykémia iba náhodou alebo máte niektorý z typov cukrovky.

Pri cukrovke 1. typu (a v niektorých prípadoch aj pri cukrovke 2. typu) je nutné dodržiavať predpísané dávky inzulínu, ktoré Vám určil lekár. Ak aj napriek tomu je vaša hladina cukru v krvi stále vysoká, znamená to, že by ste mali so svojim lekárom prekonzultovať inzulínové dávky a taktiež vaše stravovacie návyky.

Čím viac sacharidov v strave prijímate, tým väčšie dávky inzulínu budete potrebovať. Niektoré logické kroky, ktoré Vám pomôžu regulovať glykémiu môžete aplikovať do praxe ešte aj dnes.

Všeobecné tipy pre liečbu a prevenciu hyperglykémie sú:

Pravidelne si merajte glykémiu - Pokiaľ máte cukrovku alebo prediabetes, tak meranie glykémie Vám poskytne výborný prehľad o tom, ako na Vás vplývajú jednotlivé liečebné postupy.

Upravte svoju stravu - Do zdravej stravy nemusíte investovať veľa peňazí. Stačí, ak sa budete držať niekoľkých pravidiel zdravého stravovania a zredukujete jedlá, ktoré vášmu zdraviu škodia najviac.

Naučte sa prirodzeným spôsobom optimalizovať hladinu cukru v krvi skvelými receptami pre diabetikov a 28 dňovou diabetickou diétou.

Recepty určené pre optimalizovanie hladiny glykémie
Užitočné tipy pre diabetikov a pre ľudí s vysokou glykémiou
Získate ukážkový stravovací plán na 28 dní
Naučíte sa, ako zlepšiť inzulínovú citlivosť
Dozviete sa o pomere zastúpenia potravín pre účely zdravej glykémie
...a mnohé ďalšie známe aj menej známe informácie o potravinách a ich vplyvu na glykémiu

Nájdite si aktivitu, ktorá Vás baví - Vyskúšajte niekoľko druhov pohybových aktivít, ktoré Vám robia najväčšiu radosť. Dôležité je, aby bol pohyb aktívny a pravideľný. Vďaka aktívnemu pohybu budete sacharidy využívať omnoho efektívnejšie, čo Vám pomôže udržať lepšie hodnoty glykémie.

Dodržiavajte dávky inzulínu a liekov - Vynechávanie dávok inzulínu alebo liekov, ktoré Vám predpísal lekár na liečbu cukrovky môže zhoršiť vaše hodnoty cukru v krvi. Ak ste riadne zmenili vašu životosprávu a začali ste športovať, je možné, že počiatočné dávky liekov a inzulínu budú po určitej dobe príliš veľké a mohli by Vám spôsobiť hypoglykémiu. Upovedomte preto vášho lekára o zmenách v strave a aktivitách, aby Vám v prípade potreby upravil dávky inzulínu a/alebo predpísaných liekov.

 

Ďalšia vec ale je, že...

Môže sa stať, že hodnoty glukózy v krvi sú natoľko vysoké, že sa u Vás prajaví diabetická ketoacidóza alebo hyperglykemický hyperosmolárny syndróm.

V tom prípade je liečba prispôsobená okrem samotnej hyperglykémie taktiež na zníženie škodlivých ketónov v krvi.

Niektoré z liečebných postupov sú:

Náhrada stratených telesných tekutín - Pri ketoacidóze dochádza k veľkej strate tekutín, ktorá sa doplní buď orálne alebo infúziou. Cieľom je hydratovať organizmus a zriediť precukrenú krv, čím sa zlepší prekrvenie orgánov.

Inzulínová terapia - Inzulín sa do tela dopĺňa prostredníctvom infúzie a cieľom je znížiť hladinu glykémie a zvýšiť hladinu bikarbonátu, ktorý redukuje pH krvi.

Doplnenie minerálov -  Doplnenie minerálov prebieha buď orálne alebo infúziou a sú dôležitou súčasťou správneho fungovania organizmu. Stata minerálov je častým problémom pri DKA a ich doplnenie je štandardnou procedúrou pri liečbe diabetickej ketoacidózy.

INFO:

Viac sa môžete dočítať v článku o diabetickej ketoacidóze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© 2018 diasamaritan.com
hello world!
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Prístup do mini kurzu bude zaslaný na váš email