10 účinných byliniek proti cukrovke

Liečba cukrovky bylinkami nie je taký nonsens ako si poniektorí ľudia môžu myslieť. Práve naopak, bylinky proti cukrovke existujú a je nespočetne mnoho...

Faktom je že....

Liečba cukrovky bylinkami nie je taký nonsens ako si poniektorí ľudia môžu myslieť. Práve naopak, bylinky proti cukrovke existujú a je nespočetne mnoho takých u ktorých sa preukázali výnimočné liečebné účinky.

Bylinkami sa pritom nemyslí iba nejaký kvet či nejaká zelená rastlina ale taktiež jedlo ako také alebo určitá časť pestovanej odrody ktorá má liečiteľské účinky.

Veľa z bylín používaných pre liečbné účely možno získať už zo samotných tradičných jedách aj keď to nie je najideálnejší spôsob ako získať z ich účinku maximum.

Ak berieme do úvahy klasické jedlo tak množstvo aktívnych látok obsiahnutých v jedle nie je pre účely liečenia cukrovky jednak normalizované a pri niektorých jedlách ani množstvo aktívnych látok postačujúce.

Preto je v tomto prípade múdre siahnuť po doplnkoch výživy s obsahom liečiteľských bylín proti cukrovke alebo po extraktoch týchto bylín v dózach alebo nádobách s jasne vyznačeným dávkovaním týchto bylín.

Majte na pamäti, že užívať niektoré bylinky proti cukrovke nemusí byť užitočné pokiaľ máte taktiež iný druh choroby takže budem uvažovať s tým, že cukrovka je jediný zdravotný problém ktorý máte.

Bylinky proti cukrovke a ich účinky

Pestrec mariánsky

Pestrec Mariánsky je známa bylinka ktorá sa používa na liečbu rôznych ochorení.

Prevažne je spájaná s jej pozitívnymi účinkami na ochorenia pečene a keďže je pečeň dôležitým orgánom od ktorého závisia rôzne metabolické procesy a tiež ovplyvňuje hladinu glukózy, tak je tým pádom prospešná aj pre zdravie diabetikov.

Účinnou látkou v Pestreci je Silymarín ktorý je silným antioxidantom, ktorý bojuje proti oxidačnému stresu. Silymarín môže tiež pomôcť obnoviť kontrolu hladiny cukru v krvi a zlepšiť citlivosť na inzulín u tých, ktorí majú problémy s cukrovkou.

Jedna štúdia rozdelila 60 diabetikov s alkoholickou cirhózou na dve skupiny a poskytla jednej skupine, okrem štandardnej liečby inzulínom, aj 600 miligramov silymarínu denne.

Výskumníci zistili významný pokles hladiny cukru v krvi nalačno, hladiny inzulínu, ako aj zníženú potrebu exogénneho inzulínu.

V ďalšej štúdii vedci vysvetlili, ako je to vlastne možné - zníženie biomarkerov oxidačného stresu. Rozdelili diabetikov typu 2 do dvoch skupín a jednej podávali silymarín.

Na konci štvormesačnej štúdie zaznamenali významné zníženie hladiny glukózy v krvi nalačno, HbA1c a LDL cholesterolu.

Pestrec doporučujem užívať aj pri 28 dňovej diéte na zníženie vysokej hladiny glukózy v krvi, ktorú nájdete v poslednej kapitole tejto knihy. Príprava je jednoduchá a nezaberie vám takmer žiadny čas. Pestrec môžete užívať nasledovne:

Možnosť A

  1. Pridajte 1 čajovú Lyžičku do hrnčeka
  2. Nalejte do hrnčeka 250ml vlažnej vody
  3. Nechajte 15min. vylúhovať

Možnosť B

  1. Vložte do úsť 1 lyžičku mletého Pestreca
  2. Dôkladne požujte a zapite 200ml vody

V obidvoch prípadoch užívajte 4x denne 1 čajovú lyžičku Pestreca a pred užitím nejedzte 30 minút.

Bazalka

Bazalka a bazalkové listy a semienka môžu pomôcť optimalizovať hladinu cukru v krvi.

Senovka grécka

Jej konzumácia je užitočná ako pri cukrovke prvého typu tak aj pri cukrovke 2. typu. Tak ako bazalka tak aj Senovka grécka pomáha zlepšovať hladinu cukru v krvi.

Ginkgo biloba

Nedávny výskum ukázal, že táto bylinka môže pomôcť pri prevencii neuropatie, bolesti a poškodených nervov ktorých poškodenie je charakterstické pre diabetes.

Myrta obyčajná

Pri dvoj týždňovom výskume sa zistilo, že táto bylinka pomohla testovaným osobám znížiť krvný cukor o 20 až 30%. Aj keď je to skvelý výsledok, táto bylinka je stále v štádiu výskumu.

Gymnema Sylvestre

Gymnema Sylvestre je bylinka vyskytujúca sa v Indii a juhovýchodnej Azii a používa sa už tisíce rokov na redukciu krvného cukru. Listy tejto bylinky zvyšujú množstvo inzulínu a spomaľujú absorbciu glukózy z čriev do krvi.

Udržiavanie si zdravej hladiny cukru v krvi  je pre ľudí trpiacich na cukrovku nevyhnutné a je dôležité pre každého kto sa chce vyhnúť vzniku cukrovky a srdcových ochorení.

Vyhýbanie sa náhlym výkyvom hladiny cukru v krvi je dôležité pre oba typy cukrovky a taktiež pre ľudí, ktorí sa chcú vyhnúť týmto a ďalším chorobám ktoré sa spájajú s náhlou zmenou hladiny cukru v krvi.

Gymnema pomáha blokovať účinky plazmatickej glukózy a inzulínu čím pomáha regulovať krvnú glykémiu. Táto bylinka taktiež pomáha zvýšiť hladinu hemoglobínu A1C u ľudí trpiacich na cukrovku a pomáha pri redukcii nadváhy.

Listy tejto bylinky pomáhajú tiež znížiť chuť na sladké po dobu okolo dvoch hodín.

Ak požujete listy tejto bylinky, znížite tým chuť na sladké po dobu až dvoch hodín vďaka tomu, že listy tejto bylinky spôsobia to, že cukor nachadzajúci sa napr. v zákuskoch či sladkostiach sa stane nie zrovna príliš chutným.

Práve vďaka tejto výhode je táto bylinka určená hlavne pre ľudí s väčšou závislosťou na sladkom a je to skvelý spôsob ako obmedziť chuť na potraviny obsahujúce veľké množstvo rýchlo vstrebateľných sacharidov.

Ženšen

Táto čínska bylinka má niekoľko skvelých účinkov pre ľudí trpiacich na cukrovku. Niektoré stúdie ukázali, že táto bylinka pomáha znižovať absorbciu sacharidov čím spomalí spôsob akým sa glukóza dostane do krvi a taktiež stimuluje sekréciu inzulínu z pankreasu.

Výskum ktorý sa konal na univerzite v Toronte preukázal, že tablety obsahujúce ženšen znižujú hladinu glukózy v tele o 15-20%.

Existuje nespočet ďalších užitočných čínskych bylín ktoré pomáhajú pri znižovaní hladiny glukózy v krvi o ktorých pojednávam viac v knihe Holistická liečba cukrovky 2. typu.

Čínske bylinky pomáhajú pri veľa druhoch bežných i kritických ochorení. Dlhú dobu sa používajú na liečenie nie iba symptómov ale taktiež príčin ktoré dané ochorenie spôsobujú.Čínske bylinky sú pre liečbu ľudí s cukrovkou veľmi populárne a je dokázané že ich účinok je vynikajúci.

Jednou z účinných čínskych bylín je takzvaná Mai Men Dong resp. Ophiopogon.

Bolo preukázané, že táto bylinka stimuluje regeneráciu špeciálnych buniek Langerhansových ostrovčekov , ktoré sú zodpovedné za produkciu inzulínu a práve preto sú Čínske bylinky veľmi prospešné pre ľudí s nízkou produkciou inzulínu.

Medzi ďalšie účinné čínske bylinky ktorých účinok bol preverený čínskym výskumom patrí napr. Tian Hua Fen resp. Tricosanthis ktorá je taktiež efektívna pri regulácii krvného cukru, ďalej Ming Mu Di Huang Wang, ktorá zase pomáha pri problémoch so zrakom.

Vďaka tomu, že bylinka Tian Hua Fen je veľmi účinná v boji proti cukrovke, tak sa stala všeobecne populárnou na celosvetovom trhu.

Keďže ľudia trpiaci na cukrovku majú všeobecne taktiež problémy s hojením rán, existuje rada ďalších bylín ktoré sú nápomocné práve pre zlepšenie hojenia a zlepšenie krvného obehu.

Ľudia s cukrovkou majú taktiež často problémy s bolesťami nervov ktoré je možné tiež prekonať pomocou čínskych bylín.

Aj keď je bylinková liečba veľmi účinná na rôzne ochorenia akým je napr. aj cukrovka, je dôležité aby ste sa pred zahájením akejkoľvek liečby poradili so špecializovaným lekárom na toto ochorenie, ktorý vám poradí tiež s dávkovaním týchto bylín keďže privysoké dávkovanie nemusí byť zdraviu prospešné.

Buďte si vedomý toho, že bylinky sú iba jedno z mnohých riešení ako sa s cukrovkou vysporiadať a budú účinné iba vtedy, ak sa budete taktiež zdravo stravovať, pretože v opačnom prípade nevyťažíte z nich maximum. O strave si viac povieme nabudúce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© 2018 diasamaritan.com