Možno si myslíte že...
Kŕče, bolesti a únava v nohách sú častokrát vnímané ako niečo, čo patrí k životu v strednom a vyššom veku. V skutočnosti sa však môže jednať o ochorenie nazývané ako diabetická noha alebo ochorenie periférnych tepien, ktoré môžu viesť ku gangréne a amputácii dolných končatín pokiaľ sa tieto príznaky ignorujú.
Pokiaľ napr. pociťujete pri chôdzi do schodov bolesti a únavu v nohách, ihneď by ste mali zájsť k lekárovi.
Čo je to vlastne diabetická noha?
Diabetická noha je názov pre ischemickú chorobou (nedostatok prietoku krvi v tepnách) a teda stav, pri ktorom sa tepny v nohách upchajú tukovými usadeninami, čo má za následok zníženú priechodnosť krvi do dolných končatín.
Tento problém sa nazýva aj ako ochorenie periférnych ciev.
Ischemická choroba sa môže vyskytnúť prakticky u každého človeka avšak u ľudí s ochorením na cukrovku je toto riziko niekoľko násobne väčšie, pretože v dôsledku vysokej inzulínovej rezistencie sa glukóza nevyužíva správnym spôsobom resp. na energiu, ale tento cukor sa má tendenciu ukladať vo forme tuku a spôsobuje problémy v celom tele vrátane zvýšenia “zlého” cholesterolu LDL a tým blokuje prietok krvi v cievach.
To vedie samozrejme k vysokému krvnému tlaku, pretože sa znižuje priechodnosť ciev a tým narastá tlak a vaše srdce sa musí “snažiť viac”, aby bola zaistená dostatočná cirkulácia krvi.
Diabetická neuropatia
Ochorenie periférnych ciev je podskupinou diabetickej neuropatie a práve s cukrovkou sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia, ktoré postihuje zvyčajne nervy dolných končatín.
Neuropatia má častokrát za následok zníženú citlivosť v dolných končatinách a to môže spôsobiť také nepríjemnosti, že si človek nevšimne rôzne poranenia, ktoré môžu ľahko prejsť do zápalov a infekcii.
Neuropatia je obzvlášť nebezpečné ochorenie, pretože čím menší je prietok krvi v danej oblasti, tým je schopnosť hojenia poranení horšia.
Tento stav, kedy si človek nevšimne poranenie a zároveň je zhoršené hojenie rany môže viesť ku vzniku vredov a rôznych infekcií.
A to nie je zďaleka všetko, čo sa môže stať.
Ak sa u vás zistilo ochorenie periférnych tepien, môžete mať taktiež upchaté cievy v srdci alebo mozgu, čo logicky zvyšuje riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice.
V skutočnosti ochorenie periférnych tepien znamená že existuje až 20% riziko, že budete čeliť infarktu, mŕtvici, amputácii alebo dokonca smrti v najbližších piatich rokoch.
Varovné príznaky a symptómy ochorenia periférnych tepien
Jedným z príznakov ochorenia periférnych tepien je, že cítite ustavičnú bolesť v nohách, rukách a často sa v noci na túto bolesť budíte. Bolesť tiež môže naberať na intenzite pri chôdzi a následne na intenzite klesne pokiaľ sa posadíte.
Tento typ bolesti sa nazýva klaudikácia, ktorá je spôsobená nízkym prietokom krvi do končatín. Niekedy sa tento stav nemusí prejaviť ani skutočnou bolesťou a je sprevádzaný iba pocitom tiaže, únavy alebo môžu taktiež vzniknúť kŕče v oblasti zadku, stehien a lýtok.
Bolesť alebo nepohodlie môže obmedziť vašu schopnosť vykonávať každodenné činnosti, ako je nakupovanie alebo návšteva priateľov.
Aj keď toto ochorenie alebo stav často prekáža pri každodenných aktivitách, môže taktiež spôsobiť psychické problémy z dôvodu, že sa cítite nemobilný a ako keby uväznený, či izolovaný od bežného sveta.
Ďalším varovným signálom ochorenia periférnych tepien je pomalé hojenie rán a vredov (až 8 - 12 týždňov) alebo dokonca úplná neschopnosť hojenia.
V nohách tiež môžete pociťovať chlad z dôvodu nízkeho prietoku krvi a pritom sa stáva to, že jedna noha sa zdá byť chladnejšia než druhá, avšak nie je to pravidlo, taktiež obe nohy môžu byť rovnako chladné.
Medzi ďalšie negatívne znaky, ktoré si môžete na nohách všimnúť je ich bledé sfarbenie alebo zlý rast nechtov.
Niekedy môže nastať situácia aj taká, že pri ochorení periférnych tepien sa u pacientov s cukrovkou nevyskytnú žiadne príznaky, ktoré som vyššie spomenul.
U pacientov s cukrovkou toto ochorenie častokrát postihuje menšie cievy nachádzajúce sa pod kolenami, takže je menej pravdepodobné, že ucítite nejaké výrazné bolesti a iné problémy.
V skutočnosti až 50% diabetikov nepociťujú pri ochorení periférnych tepien žiadne príznaky. To je častokrát preto, že mnohí cukrovkári majú zníženú citlivosť v nohách, takže nepociťujú bolesti.
U niektorých ľudí sa príznaky môžu rozvinúť tak pomalým tempom, že si človek ani nepripustí to, že by mal navštíviť odbornú pomoc.
Medzi príznaky, ktoré ľudia častokrát ignorujú patria napr. pomalšia chôdza, neschopnosť prejsť dlhšie vzdialenosti kôli bolestiam, pocit ťažoby alebo únava v nohách.
Dokonca aj keď nemáte žiadne príznaky ochorenia periférnych tepien alebo vás príznaky neobmedzujú v každodenných činnostiach, tak je pre človeka s cukrovkou dôležité aby bol o tomto ochorení oboznámený.
Rovnako ako u iných ochoreniach ako sú napr. ochorenia srdca a pod. sa môžu problémy pomaly stupňovať až do vážneho stavu, pri ktorom sa vám môžu tvoriť krvné zrazeniny, ktoré spôsobia vážne problémy.
Vyšetrenie na ochorenie periférnych tepien
Pokiaľ máte viac ako 50 rokov a máte cukrovku, mali by ste byť vyšetrený na ochorenie periférnych tepien aj v prípade, že nepociťujete žiadne príznaky.
Pri nižšom veku ako 50 rokov by ste mali byť taktiež vyšetrený na toto ochorenie v prípadoch, že ste dlhodobý fajčiar, máte vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu alebo máte cukrovku už viac ako 10 rokov.
Ako prebieha toto vyšetrenie?
Po návšteve lekára a po tom, čo mu navrhnete, aby ste boli vyšetrený na toto ochorenie sa vás lekár bude pýtať rôzne otázky, aby zistil či máte príznaky súvisiace s týmto ochorením.
Tiež sa vám pravdepodobne pozrie na vaše nohy a zhodnotí tieto príznaky napr. studené nohy, vredy, pomalé hojenie, slabý pulz a pod.
V prípade, že lekár spozoruje niektoré z týchto príznakov, môže vás odporučiť na vyšetrenie ABI (ANKLE/BRACHIAL INDEX - členkovo/ramenný index). Toto vyšetrenie je bezbolestné a trvá okolo 20 až 30 minút.
Budete vyzvaný, aby ste si lahli na dobu asi 10 minút, čím sa dosiahne približne rovnaká záťaž na nohách aj rukách. To je nutné na získanie presných výsledkov.
Potom vám lekár alebo zdravotná sestra zmeria krvný tlak na rukách a na nohách pomocou Dopplerovej metódy. Toto zariadenie využíva ultrazvuk na snímanie prietoku krvi.
Krvný tlak na nohách bude porovnaný s krvným tlakom na rukách a prípadná nezrovnalosť môže byť spôsobená práve ochorením periférnych tepien.
Ako prebieha liečba?
Medzi možnosti liečenia tohto ochorenia patria zmena životného štýlu, liečba liekmi alebo nie je vylúčený taktiež chirurgický zákrok. Možno už užívate lieky na cukrovku alebo kôli vysokému cholesterolu, ktoré môžu taktiež znížiť riziko vzniku ochorenia periférnych tepien.
Okrem toho vám môže lekár predpísať antiagregačné lieky na zníženie rizika vzniku zrazenín v krvných cievach.
Chirurgický zákrok
Existuje niekoľko možností chirurgickej liečby. Jednou z nich je tzv. angioplastika. Tento zákrok sa častokrát používa v prípade, že dochádza k zablokovaniu prietoku krvi smerom k srdcu, ale taktiež môže byť zákrok vykonaný pre ochorenie periférnych tepien.
Vykonáva sa tak, že sa do tepny vloží rúrka s nafúknutým balónikom, ktorý má za úlohu rozšíriť zúžený priestor. Medzi ďalšiu metódu patrí klasický bypass, ktorý sa používa v prípade ak sa jedná o vážnejšie zablokovanie tepny/ cievy ktorú nie je možné rozšíriť pomocou angioplastickej metódy.
V tomto prípade sa cieva zoberie z inej časti tela a dá sa namiesto upchatej cievy.
Ďalší druh liečby resp. zákroku spočíva v odstránení povlaku z tepny. Pri tomto postupe je do postihnutej tepny vložená malá dutá rúrka, na ktorej sú umiestnené rotujúce kotúče vďaka ktorým sa odstraňuje povlak zo steny tepny, pričom lekár postupuje touto rúrkov ďalej a ďalej cez tepnu.
Tento postup však nie je možný v prípade, že tepna je takmer úplne zanesená.
Rizikové faktory
Čo môžete urobiť pre zníženie rizika vzniku ochorenia periférnych tepien?
Prvým krokom je poznať rizikové faktory. Medzi tie, ktoré nemožno zmeniť, patria:
- Váš vek. Ak máte viac ako 50 rokov, tak automaticky sa vám zvyšuje pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia.
- Cukrovka - Pokiaľ máte cukrovku, zvyšuje sa tým taktiež riziko vzniku tohto ochorenia. Až 25% ľudí s cukrovkou a vekom nad 50 rokov má ochorenie periférnych tepien.
- Vaše ochorenia v minulosti. Ak ste mali v minulosti cievne ochorenia, mŕtvicu alebo infarkt, máte šancu jedna ku trom, že dostanete toto ochorenie.
- Vaše preddispozície - Toto ochorenie môže u vás vzniknúť aj v prípade, že niekto z vašej rodiny má cukrovku alebo ochorenie srdca.
Ako prirodzene znížiť pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia?
Existujú riešenia, vďaka ktorým môžete tomto ochoreniu predchádzať resp. riziko jeho vzniku minimalizovať.
- Obmedzte fajčenie alebo s ním skoncujte - Ak fajčíte, tak pravdepodobnosť vzniku ochorenia periférnych tepien je až 4-krát vyššia. Fajčenie je jednou z najhorších činností, ktoré podporujú vznik tohto ochorenia. Dokonca aj pokiaľ už toto ochorenia máte, tak tým, že prestanete fajčiť sa môže znížiť progresia tohto ochorenia. Skúste preto nájsť spôsob ako prestanete fajčiť.
- Vysoký krvný tlak - Pokiaľ máte cukrovku, tak vašim cieľom je, aby ste mali hodnotu krvného tlaku nižšiu než 140/90 mmHg. Zlepšenie životného štýlu, ako napríklad viac pohybu a zlepšenie stravovacích návykov vám určite pomôže znížiť krvný tlak. Je veľmi dôležité, aby ste vykonávali pohyb pravideľne a aktívne aspoň po dobu 30 minút/3x do týždňa. To platí ešte o to viac, pokiaľ máte nadváhu.
- Vysoká hladina cholesterolu v krvi. Ak vaša hladina cholesterolu LDL (lipoproteín s nízkou hustotou, alebo jednoducho "zlý" cholesterol) je vyšša ako 100 mg /dl, zvyšuje sa tým pravdepodobnosť vzniku ochorenia periférnych tepien. Je potrebné, aby ste si pravideľne merali cholesterol a mali tak prehľad o vašom zdravotnom stave.
Mnohé z týchto zmien životného štýlu, ktoré pomáhajú znižovať krvný tlak sú tiež prospešné pre optimalizáciu hladiny cholesterolu. Existuje mnoho potravín, ktoré sú nielen prospešné na liečbu cukrovky, ale sú taktiež nápomocné na zníženie "zlého" cholesterolu.
Snažte sa taktiež prirodzene zvýšiť hodnotu "dobrého" cholesterolu HDL napr. pomocou užívania Vitamínu C a E.