Diabetes je závažný zdravotný stav, ktorý môže mať negatívny vplyv na kvalitu a dĺžku života. Keďže obezita a nadváha významne zvyšujú pravdepodobnosť vzniku...
Nadváha a obezita sa možno týkajú aj Vás a faktom je že…
Diabetes je závažný zdravotný stav, ktorý môže mať negatívny vplyv na kvalitu a dĺžku života. Keďže obezita a nadváha významne zvyšujú pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu, tak je dôležité o nej niečo vedieť.
Obezita a nadváha – Základné informácie – obsah článku
Pri nezdravej strave a prejedaní sa vzniká prebytok energie a ukladanie tejto energie vo forme tuku.
Z dlhodobého hladiska sa jedná o závažný problém, ktorý vedie neskôr nie len k nadváhe či obezite vo forme podkožného tuku (ako ju väčšinou vnímame), avšak tento tuk sa môže ukladať taktiež do orgánov a okolo nich čo môže viesť k závažným zdravotným ťažkostiam.
Jedna zo situácii ktorá môže v dôsledku obezity nastať je tá, že tuk sa začne ukladať do oblasti pankreasu a okolo neho, čo môže spôsobiť znížené vylučovanie inzulínu a spôsobiť tak cukrovku.
Vzhľadom k veľkému počtu ľudí s obezitou a závažným zdravotným rizikám, ktoré s tým prichádzajú, je liečba veľmi dôležitá. To, čo jete a ako a prečo jete je ovplyvnené mnohými faktormi, vrátane vašej úrovne aktivity.
Celkový zdravotný stav, chuť do jedla, rodina, vzdelávanie, priatelia, kultúrne otázky, avšak na konci je nadváha, pričom skonzumujete viac kalórií z potravy ako je potrebné k udržaniu života a fyzickej aktivity.
Zvyčajne, ak máte poruchu príjmu potravy, budete mať tendenciu nezdravo sa stravovať. To môže zahŕňať jesť potraviny, ktoré nie sú dobré pre vaše telo a prejedanie sa alebo extrémne a nezdravé zníženie množstva jedla, ktoré jete.
Či tak alebo onak, človek sa cíti zle pri týchto stravovacích návykoch a to aj kôli tomu ako vyzerá, kôli jeho veľkej hmotnosti.
Obezita je definovaná ako stav človeka, ktorého množstvo telesného tuku prevyšuje 25-32% z jeho celkovej hmotnosti.
Vzhľadom k tomu, ženy majú zvyčajne viac telesného tuku ako muži, väčšina lekárov hovorí, že muži s viac ako 25% telesného tuku a ženy s viac ako 32% telesného tuku sú obézni.
Pod pojmom "morbídne obézny" sa rozumie, keď je človek 50% alebo viac nad normálnou telesnou hmotnosťou a body mass index (BMI) má 40 alebo vyšší, alebo je obézny do tej miery, že váha vážne narúša zdravie.
Treba však pod obezitou rozumieť nadváhu vo forme tuku a nie iba “nadváhu” keďže veľmi záleží nie len na samotnej hmotnosti človeka ale hlavne na pomere svalov voči tuku aj keď pre väčšinu populácie sa pod. rastúcimi číslami bude vždy chápať nárasť hmotnosti vo forme tuku.
Vzhľadom k tomu, meranie telesného tuku človeka je ťažké, zdravotnícki pracovníci často spoliehajú na tabuľky s hmotnosťou a výškou, ktoré sa používajú po desaťročia a majú rozsah prijateľnej váhe pre osobu danej výške.
Jedným z problémov týchto tabuliek je, že existuje veľa verzií, to všetko s rôznymi rozsahmi hmotnosti.
Ďalším problémom ktorý som už naznačil je ten, že nerozlišujú medzi prebytočným tukom a svalovou hmotou. Podľa tabuliek, môže byť človek, ktorý má veľa svalovej hmoty klasifikovaný ako obézny, aj keď v skutočnosti nie je.
BMI je nástroj používaný na hodnotenie nadváhy a obezity a sledovanie zmeny telesnej hmotnosti. Rovnako ako v tabuľkách hmotnosti pre jednotlivé výšky, BMI má svoje obmedzenia, pretože vypočítaná hotnota nerozlišuje medzi množstvom svalov a tukom.
Obezita nastane, keď človek spotrebuje viac kalórií z potravy, ako dokáže telo spracovať. Naše telo potrebuje kalórie pre udržanie života ale zároveň je potrebné byť fyzicky aktívny k udržaniu váhy, musíme vyrovnať energiu, ktorú príjmeme v jedle s energiou, ktorú používame.
Keď človek príjme viac kalórií, než spáli, energetická bilancia smeruje k priberaniu na váhe a toto priberanie môže viesť až k obezite. Táto nerovnováha medzi kalóriami-“in“ a kalórií-“out“ sa líšia u každého inak. Veľkú úlohu tu tiež zohravajú genetické, ekologické a iné faktory.
Profesionáli presne nevedia, prečo niektorí ľudia majú problém prejsť k normálnemu príjmu potravy. Vieme, že sa jedná o zložitý proces, a zvyčajne nie jeden faktor je príčinou alebo dôvodom.
Vieme tiež, že poruchy príjmu potravy, ako je obezita, anorexia, bulímia a nekontrolované prejedanie, sú skutočné problémy, ktoré sú liečiteľné.
Aj keď gény sú dôležitým faktorom v mnohých prípadoch obezity, faktory životného prostredia vrátane životného štýlu tiež hrajú rozhodujúcu úlohu.
Väčšina ľudí dnes príliš často konzumuje potraviny s vysokým obsahom tuku, zvolia si pohodlie pred správnou životosprávou a stanú sa viac sedaví.
Obezita sa častokrát objavuje v rodinách u ktorých boli ich predkovia taktiež obézni, čiže často sa stretávame s genetickou preddispozíciou. Avšak, rodiny tiež odovzdávajú nesprávne návyky výživy a životného štýlu, ktoré môžu prispieť k obezite.
Oddeľovanie genetických vplyvov na obezitu od ostatných je často ťažké. Dokonca veda ukazuje súvislosť medzi obezitou a dedičnosťou, ale mnoho ľudí geneticky náchylných k obezite sa nestanú obézni, lebo sú schopní schudnúť a udržať si váhu.
Ďalším faktorom je biologický faktor. Ako človek starne, telo stráca schopnosť metabolizovať jedlo, metabolizmus sa spomaľuje a telo nevyžaduje toľko kalórií na udržanie svojej hmotnosti.
To je jeden z dôvodov, prečo ľudia prečo ľudia priberajú na váhe, že jedia rovnaké jedlá a robia rovnaké činnosti ako robili, keď mali napríklad 20 rokov, ale pokiaľ máte už 40 a viac, tak treba brať na vedomie že váš metabolizmus je už do určitej miery spomalený.
Ženy majú tendenciu byť viac obézne ako muži. Muži majú vyšší kľudový metabolizmus (to znamená, že spália viac energie v kľudovom stave) ako ženy.
U mužov sa vyžaduje viac kalórií na udržanie svojej telesnej hmotnosti. Navyše, keď u žien nastane menopauza, ich metabolizmus sa znižuje. To je sčasti dôvod, prečo mnoho žien priberá na váhe po menopauze.
Aktívni jedinci potrebujú viac kalórií ako tí menej aktívni na udržanie svojej váhy. Okrem toho, fyzická aktivita vedie k zníženiu chuti do jedla u obéznych osôb a zároveň zvýšiť schopnosť tela prednostne metabolizovať tuk ako zdroj energie.
Veľkým dôvodom nárastu obezity za posledných 20 rokov je ten, že sa všeobecne znižuje úroveň fyzickej aktivity.
V súčasnej dobe stále viac ľudí jazdí dopranými prostriedkami do práce namiesto chôdze, majú tendenciu jesť von, vo fastfoodoch namiesto varenia, alebo majú automaty s vysoko kalorickým jedlom na pracovisku.
Hoci nie je možné zmeniť genetickú výbavu, môžete pracovať na zmene svojich stravovacích návykoch, úrovni fyzickej aktivity a ďalších faktoroch životného prostredia. Jedným z najviac bolestivých aspektov obezity môže byť aj emocionálne utrpenie.
V súčasnej dobe sa kladie veľký dôraz na fyzický vzhľad, často stotožňovaný s príťažlivosťou, štíhlosťou či svalnatosťou.
Navyše, mnoho obéznych ľudí čelí predsudkom pri práci, v škole, v zamestnaní, v sociálnych situáciách. Pocity odmietnutia, hanby, alebo depresie sú bežné u ľudí, ktorí trpia nadváhou alebo obezitou.
Mnohí ľudia jedia v reakcii na negatívne emócie, ako je nuda, smútok alebo hnev. Asi 30% ľudí, ktorí vyhľadávajú liečbu pre vážne problémy s nadváhou majú problémy so záchvatovytým prejedaním.
Existuje veľa chorôb, ktoré sú spojené s obezitou. Jedná sa o problémy hormónov, ako je hypotyreóza, depresia, Cushingov syndróm, syndróm polycystických ovárií, a mnoho ďalších chorôb.
Lekár vám môže povedať, či je váš zdravotný stav taký, ktorý spôsobuje zvýšenie telesnej hmotnosti a robí chudnutie ťažké.
Nedostatok spánku môže tiež prispieť k obezite. Nedávne štúdie naznačujú, že ľudia s problémami so spánkom môžu priberať na váhe postupom času.
Pri niektorých liekoch, ako sú steroidy, niektoré antidepresíva a niektoré lieky pre psychiatrické ochorenie alebo záchvatové ochorenia môže dôjsť k priberaniu na váhe.
Tieto lieky môžu spomaliť rýchlosť, pri ktorej telo spaľuje kalórie, stimulujú chuť k jedlu, alebo spôsobujú, že telo zadržiava veľa vody.
V priebehu rokov lekári zistili, že typ liečby, ktorý je najlepší pre daného človeka závisí od viacerých premenných vrátane motivácie schudnúť, úrovne obezity, na celkovom zdravotnom stave, osobnosti a temperamente.
Liečba môže zahŕňať kombináciu kognitívnej terapie, kvantovej terapie, diéty, cvičenia, behaviorálnej terapie, výživového poradenstva atď. V niektorých prípadoch obezity môže byť tiež odporučený chirurgický zákrok.
Nezabudnite, že kontrola hmotnosti je celoživotné úsilie, ktoré sa vám určite oplatí. Jesť zdravú stravu a mať aspoň 30 minút fyzickej aktivity miernej intenzity po väčšinu dní v týždni má významné zdravotné výhody.
Majte na pamäti, že aby táto kontrola hmotnosti bola účinná z dlhodobého hľadiska, tak je potrebné zlepšiť vaše návyky a uvedomiť si, že iba dlhodobá zmena vám prinesie výsledky ktoré očakávate.