Test glykovaného hemoglobínu (HbA1c)

Test HbA1c je ďalší z testov, pomocou ktorého Vám môže byť diagnostikovaná cukrovka. Tento test sa niekedy taktiež označuje ako test glykovaného hemoglobínu...

Pokiaľ máte podozrenie, že máte cukrovku, tak čítajte prosím pozorne.

Test HbA1c je ďalší z testov, pomocou ktorého Vám môže byť diagnostikovaná cukrovka. Tento test sa niekedy taktiež označuje ako test glykovaného hemoglobínu alebo A1c test.

Pokiaľ máte podozrenie, že máte cukrovku, tak čítajte prosím pozorne.

Test HbA1c je ďalší z testov, pomocou ktorého Vám môže byť diagnostikovaná cukrovka. Tento test sa niekedy taktiež označuje ako test glykovaného hemoglobínu alebo A1c test.

Pri tomto teste sa zisťuje Vaša priemerná hladina glukózy v krvi zvyčajne za posledné 2-3 mesiace. V niektorých prípadoch sa môže doba merania skrátiť alebo naopak dokonca predĺžiť až na 6 mesiacov. Jedná sa o jeden z najúčinnejších spôsobov diagnostikovania cukrovky 2. typu.

 

Čo je glykovaný hemoglobín?

Na vysvetlenie toho, čo je glykovaný hemoglobín najprv musíte pochopiť čo je samotný hemoglobín. Hemoglobín je bielkovina s vysokým obsahom železa, ktorá sa nachádza vo vnútri červených krviniek.

Po tom, čo príjmete stravu sa glukóza uvoľní do krvi sa začne viazať na hemoglobín v červených krvinkách. Glykovaný hemoglobín teda vyjadruje, aká časť glukózy je spojená s hemoglobínom a táto hodnota sa vyjadruje v percentách.

 

Ako prebieha samotný test?

Červené krvinky v organizme žijú približne 3 mesiace a potom zaniknú v slezine a pečeni a znovu vznikú v kostnej dreni. Preto test glykovaného hemoglobínu odzrkadľuje množstvo naviazanej glukózy približne za posledné cca 3 mesiace.

Pri návšteve lakára Vám bude odobratá vzorka krvi z ruky a následne sa pošle na preskúmanie. Množstvo naviazanej glukózy na hemoglobín neovplyvňuje v krátkodobom horizonte typ stravy a preto sa pred samotným testom nevyžaduje ani pôst.

V prípade, že Vám bude diagnostikovaná cukrovka, lekár Vám môže doporučiť prísť na tento test opakovane o ďalšie 3 mesiace alebo aj skôr.

 

Ako sa pripraviť pred testom?

Z dôvodu, že výsedky testu neovplyvní strava pred samotným testom, nieje žiadna príprava potrebná.

 

Hodnoty HbA1C testu

Čím väčšie množstvo glukózy bude naviazané na hemoglobín, tým bude aj väčšie percento glykovaného hemoglobínu.

V nasledovnej tabuľke nájdete hodnoty, ktoré sa používajú pre diagnostikovanie cukrovky a prediabetes.

Stav
Hodnota A1c
Normálna hladina Menej ako 5,7%
Predcukrovka 5,7% až 6,4%
Cukrovka 6,5% a viac

V ďalších známych jednotkách by tieto hodnoty vyzerali nasledovne:

Stav
DCCT - % (HbA1c hodnoty)
IFCC - mmol/mol
mmol/L
V norme Menej ako 5,7 Menej ako 38,8 Menej ako 6,5
Predcukrovka 5,7 až 6,4 38,8 až 46,4 6,5 až 7
Cukrovka 6,5 a viac 47,5 a viac 7,8 a viac

Kedy je potrebné vykonať test?

V prípade, že pociťujete niektoré z príznakov cukrovky a/alebo Vaša hladina glukózy v krvi nalačno vykazuje abnormálne hodnoty, je dôležité ísť čím skôr za lekárom, ktorý Vám môže odporučiť vykonať test HbA1c.

Tento test je možné vykonať aj doma pomocou zakúpeného zariadenia na meranie A1c hodnôt.

Domáci test by sa však nemal považovať za náhradu testu u lekára avšak môže slúžiť na získanie predstavy o hodnotách glykovaného hemoglobínu.

Aj keď sa test používa na zistenie hladiny glukózy za posledné 2-3 mesiace, tak konkrétna frekvencia merania bude nakoniec závisieť na lekárovi, ktorý Vám na základe zdravotného stavu, režimu, stravy a mnohých iných faktorov môže odporučiť meranie aj častejšie.

Významnejšiu zmenu v glykovanom hemoglobíne je možné spozorovať po dvoch týždňoch od prvého merania, takže v prípade veľkých zmien v strave, cvičení alebo v množstvách či druhoch liekov ktoré užívate sa môže frekvencia merania zvýšiť.

TIP:

Viac o metódach, ktoré Vám pomôžu v boji proti cukrovke a vysokej hladine krvného cukru vysvetľujeme v knihe o holistických metódach liečby cukrovky 2. typu.

Ako dlho trvá samotné vyšetrenie?

Vykonať test je záležitosťou približne 10-15 minút a na výsledky sa čakacia doba odlišuje v závislosti od toho, kde sú krvné vzorky odoslané. Vo všeobecnosti Vám budú výsledky zaslané v priebehu 2-3 dní. V prípade, že má Vás lekár zariadenie priamo v kancelárii, tak výsledky dostanete na počkanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© 2018 diasamaritan.com